Darmowe sprawdzenie VIN

Wprowadź Numer VIN
i sprawdź Historię Pojazdu

CENY PALIW
Pb95Pb98ONLPG
Najtaniej4.274.554.171.79
Średnio4.514.694.411.98
Najdrożej4.934.854.662.17

Motocyklem z kategorią B

6 maja 15 17:40

Każdy, kto od co najmniej 3 lat ma prawo jazdy kategorii B, może kierować skuterem lub motocyklem z silnikiem o pojemności 125 cm3, mającym do 11 kW mocy

Udostępnij
0
Skomentuj
2922
Motocyklem z kategorią B Motocyklem z kategorią B Foto: Andrzej Kondratczyk / Auto Świat

W odniesieniu do motocykli ten, kto ma od 3 lat prawo jazdy kat. B, ma takie same prawa jak posiadacz prawa jazdy kat. A1. W ostatniej chwili w trakcie powstawania aktualnych przepisów wypadło z nich ograniczenie pozwalające na podstawie kat. B jeździć tylko motocyklami z automatyczną skrzynią biegów (w praktyce głównie skuterami).

Można więc jeździć i z automatyczną, i z manualną przekładnią. Warto pamiętać o maksymalnej dopuszczalnej mocy w odniesieniu do masy motocykla czy skutera: stosunek mocy do masy jednośladu nie może przekraczać 0,1 kW na 1 kg. Oznacza to, że jeśli silnik pojazdu ma właśnie 11 kW (typowa moc jednostki 125 cm3), to nie powinien on ważyć mniej niż 110 kg.

Jeśli stosunek mocy do masy „nie zgadza się”, właścicielowi prawa jazdy kat. B grozi 300 zł mandatu za „kierowanie pojazdem bez uprawnienia wymaganego dla danego rodzaju pojazdu”. Za kierowanie motocyklem całkiem bez uprawnień grozi 500 zł mandatu.

W obu przypadkach – w razie spowodowania kolizji czy wypadku – kierowca bez odpowiednich uprawnień musi zwrócić ubezpieczycielowi koszty wypłaconych odszkodowań. A to mogą być nawet setki tysięcy złotych! Uwaga: na motocyklu i kierowca, i pasażer muszą jeździć w kasku i być trzeźwi!

To tylko niewielka część informacji zebranych w aktualnym numerze Auto Świata, w którym znalazł się obszerny dodatek poświęcony coraz popularniejszym motocyklom z silnikiem o pojemności 125 cm3. Znajdziecie w nim również, przegląd oferty najpopularniejszych producentów motocykli oraz praktyczne porady informujące jak szybko i sprawnie nauczyć się obsługi i jazdy na niemal dorosłym motocyklu.

To tylko suche informacje, natomiast dla wielu naszych czytelników najciekawszą informacją może być to, że w dodatku znalazło się miejsce na konkurs w którym można wygrać stylowy skuter Piaggio Liberty 125 cm3.

Zapraszamy do lektury najnowszego numeru Auto Świata.

Poleć
Udostępnij
0
gazeta
W tym tygodniu w sprzedaży: Auto Świat 8/2018 już w sprzedaży, a w nim m.in. prezentacja nowej generacji Kii Ceed; pierwsza jazda nowym Audi A7 Sportback; porównanie SUV-ów z różnych stron świata; test Dacii Duster II; Hyundai Ioniq Electric w zimowych warunkach; raport - czy już czas na auta elektryczne w Polsce?; naprawiamy elektryczne szyby; poszukiwane kompakty z drugiej ręki; używane BMW serii 5 E39; nowa Toyota Land Cruiser na bezdrożach Namibii.

Z kategoriiZobacz więcej »

Pokaż więcej