Darmowe sprawdzenie VIN

Wprowadź Numer VIN
i sprawdź Historię Pojazdu

Dlaczego nie korzystamy z zestawów głośnomówiących?

24 lut 16 14:41

Wydawałoby się, że kierowcy są świadomi zagrożeń, które powoduje korzystanie z  telefonu komórkowego trzymanego w dłoni podczas jazdy. Badanie YouGov pokazuje jednak, że to wyłącznie pozory. Aż 17 procent kierowców nie korzysta z zestawów „hands-free”

Udostępnij
0
Skomentuj
Miejsce telefonu w aucie Miejsce telefonu w aucie Foto: Skoda / Skoda

Wyniki ankiety YouGov pokazują, że jeden na sześciu kierowców rozmawia podczas jazdy przez telefon komórkowy, trzymając go jednocześnie w dłoni. Co więcej, łamanie przepisów często wcale nie wynika z nieznajomości prawa. W tym samym czasie aż 89 proc. respondentów deklaruje świadomość tego, że rozmowa przez komórkę jest obwarowana karą.

Foto: Archiwum / Auto Świat

Odpowiedzi udzielane przez uczestników ankiety YouGov stają się jeszcze bardziej niepokojące w przypadku, w którym mowa o korzystaniu z mediów społecznościowych za kółkiem. Aż 8 proc. uczestników deklaruje, że sprawdza konto m.in. na Facebooku w trakcie jazdy. Dodatkowo 18 proc. z nich jest zdania, że korzystanie z serwisów społecznościowych nie ma żadnego wpływu na bezpieczeństwo podróży.

Korzystanie z telefonu komórkowego w czasie jazdy jest wśród polskich kierowców nie mniej niepokojącym zjawiskiem. Badania przeprowadzone przez fundację VINCI Autoroutes pokazały, że 59 proc. z nich rozmawia przez telefon bez użycia zestawu głośnomówiącego. Dodatkowo aż 33 proc. Polaków przyznało się, że w czasie jazdy wysyła i odbiera SMS-y oraz maile. Prawie połowa (47 proc.) zapytanych ustawia nawigację na telefonie podczas jazdy.

Rozmowa przez telefon komórkowy podczas jazdy tworzy zagrożenie i to jak najbardziej realne. Naukowcy z Great Britain's Transport Research Laboratory dowiedli, że kierowca trzymający komórkę w ręku podczas jazdy ma aż o 30 proc. dłuższy czas reakcji od osoby znajdującej się pod wpływem alkoholu.

Unikanie korzystania z systemów typu hands-free jest szczególnie niezrozumiałe szczególnie teraz, gdy większość fabrycznie nowych samochodów posiada radioodtwarzacze wyposażone w funkcję zestawu głośnomówiącego. Sparowanie radia z telefonem trwa naprawdę krótko i odbywa się za sprawą bezprzewodowej technologii Bluetooth. Dla przykładu w popularnych na rynku polskim samochodach Skody na połączenie komórki z pokładowym systemem audio wystarczy zaledwie kilka sekund.

Jeżeli nie aspekt bezpieczeństwa, prowadzących zmotywować może mandat. W razie kontroli drogowej kierowca zostanie ukarany przez funkcjonariuszy grzywną w wysokości 200 złotych. Dodatkowo do jego konta dopisanych zostanie 5 punktów karnych.

Poleć
Udostępnij
0

Polecamy także:

gazeta
W tym tygodniu w sprzedaży: Auto Świat 19/2018 już w sprzedaży, a w nim m.in. pierwsza jazda prototypem BMW serii 8, Suzuki Swift Sport i nowym Mercedesem Klasy G; Nissan Micra kontra Volkswagen Polo; testy BMW i3s, Audi A7 i Mitsubishi Space Star; instalacja LPG w hybrydzie i zasilanie gazem ziemnym; pierwszeństwo w ruchu drogowym; pierwszy test Ferrari 488 Pista; wizyta w fabryce FCA w Tychach; dodatek "Używane ekstra".

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Z kategoriiZobacz więcej »

Pokaż więcej