Darmowe sprawdzenie VIN

Wprowadź Numer VIN
i sprawdź Historię Pojazdu

Autonomiczne auto, czyli radź sobie sam

31 paź 17 14:21

Jeden samochód, pięć kontynentów i różne zasady ruchu. Mercedes sprawdza czy najnowsza wersja autonomicznej klasy S poradzi sobie na różnych drogach.

Udostępnij
0
Skomentuj

Ciąg białych pasów tuż przed skrzyżowaniem. Wydawałoby się, że nic nadzwyczajnego. To przejście dla pieszych. A gdy podobne znajdziemy na chińskiej autostradzie? Pieszych z pewnością nie dostrzeżemy. Po co zatem dodatkowe pasy? By ułatwić zachowanie minimalnej odległości miedzy pojazdami. Każdy kierowca w Chinach powinien to wiedzieć. A czy tak samo będzie w przypadku samochodu autonomicznego?

Mercedes ma ciekawe wyzwanie. Ten sam egzemplarz autonomicznej klasy S ma poradzić sobie nie tylko na publicznych drogach w Niemczech ale także w innych krajach na pięciu kontynentach. Po drodze zaliczy Australię, RPA oraz USA. Zanim jednak to nastąpi będzie mieć  miesięczny test w Chinach. A dokładniej w Szanghaju.

W projekcie badawczym Mercedesa uczestniczą kierowcy z chińskim prawem jazdy. To jeden z wymogów testu. Mercedes klasy S W projekcie badawczym Mercedesa uczestniczą kierowcy z chińskim prawem jazdy. To jeden z wymogów testu. Mercedes klasy S Foto: Mercedes / Mercedes

W Szanghaju będzie mieć sporo wyzwań. Automatyka musi sobie poradzić z ogromnym ruchem samochodów oraz pojazdów dwu- i trójkołowych. Do tego jeszcze mnóstwo pieszych i specyfika poruszania po chińskich drogach. Czujniki muszą w stanie rozpoznać nie tylko wymalowane linii ale różne znaki poziome. Wyzwaniem będzie także odpowiednie zinterpretowanie znaków pionowych z chińskimi znakami oraz ograniczeniami prędkości dla poszczególnych pasów ruchu.

Nie dziwi zatem, że specjalne dla rynku chińskiego Mercedes otworzył ośrodek badawczy, którego zadaniem jest analiza lokalnych warunków i praktyk na drogach. Ocenę pracy inżynierów i naukowców z Uniwersytetu Tsinghua będzie można zweryfikować podczas jazd klasą S po Szanghaju. Czy obędzie się bez stłuczki?

Kilkumiesięczna wyprawa zakończy się w Las Vegas podczas targów technologicznych. Wówczas zapewne poznamy wyniki nietypowego testu.

Poleć
Udostępnij
0
gazeta
W tym tygodniu w sprzedaży: Auto Świat 38/2018 już w sprzedaży, a w nim m.in. nowa Octavia i inne nowości Skody; pierwsze jazdy Fiatem 500X z silnikiem z Polski i Lexusem UX; narodziny marki Vinfast; porównanie kompaktów z benzyniakami turbo; czyszczenie wtryskiwaczy; niebezpieczne pojazdy elektryczne; VW Golf VII z drugiej ręki; Top 5 - używane auta sportowe; dodatek specjalny "Telefon w aucie".

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Z kategoriiZobacz więcej »

Pokaż więcej