Darmowe sprawdzenie VIN

Wprowadź Numer VIN
i sprawdź Historię Pojazdu

5 lat aktualizacji map za darmo w fabrycznej nawigacji VW

13 lis 14 05:00

Volkswagen próbuje zachęcić klientów do regularnej aktualizacji map w fabrycznej nawigacji. Co 6 miesięcy będzie udostępniał nowe mapy zupełnie za darmo. I tak przez 5 lat. Gdzie tkwi haczyk?

Udostępnij
0
Skomentuj
db2014al03098_large db2014al03098_large Foto: Volkswagen / Volkswagen

Darmowe mapy do nawigacji Volkswagena? Jak najbardziej. O ile użytkujecie najnowsze zestawy fabrycznej nawigacji Discover Media oraz Discover Pro. I wcale nie trzeba kupować nowego samochodu, by skorzystać z korzystnej oferty. Nowy pakiet 5 lat bezpłatnych aktualizacji dotyczy wszystkich klientów VW. Także tych, którzy kupili swoje samochody wcześniej.

Czy oferta darmowych map to nowość w VW? Wcale nie! VW jeszcze do niedawna oferował bezpłatne aktualizacje przez 3 lata. Wraz z nową aktualizacją dostępne będą dłużej. Ale by z nich skorzystać trzeba skorzystać z kilku warunków. Jeśli chcemy mieć aktualizacje za darmo, to musimy ją przeprowadzić sami. Wówczas przyda się znajomość języków obcych jak i dobre łącze internetowe. Niestety VW specjalnie nie wysilił się, by ułatwić aktualizacje osobom, które słabo znają języki obce. Firma odsyła zainteresowanych do macierzystej niemieckiej strony tylko po to, by przekserować klientów do specjalnej strony przygotowanej przez dostawcę map: firmę Here. Here przynajmniej zadbało o przetłumaczenie strony na kilka języków. Niestety wśród nich wciąż nie ma języka polskiego.

Nawigacja VW Discover Pro Nawigacja VW Discover Pro Foto: Volkswagen / Volkswagen

Mapy trzeba pobrać samodzielnie do pamięci komputera. Przyda się dobre łącze internetowe, gdyż pakiet danych zajmuje sporo miejsca. Mapa Europy do zestawu Discover Pro zajmuje aż 17 GB i jest podzielona na 18 części. W przypadku tańszego zestawu Discover Media trzeba pobrać 6 plików (lub jeden pełny pakiet), które po rozpakowaniu programem 7zip zajmują 5,6 GB. Całość trzeba skopiować na oryginalną kartę pamięci VW i umieścić w nawigacji.

Aktualizacja nawigacji GPS

Wbrew pozorom aktualizacja map w przenośnej samochodowej nawigacji GPS nie jest trudna. Dzięki upowszechnieniu internetu łatwiej bowiem o nowe mapy niż jeszcze kilka lat temu

VW zapewnia, że pakiet map będzie dostępny przez 5 lat bez opłat w przypadku wszystkich klientów. Także tych, którzy wybiorą system w przyszłości, kiedy pojawi się już jego następca. Niemniej, wiele wskazuje na to, że koncern VW ma duże szanse na spopularyzowanie swoich nawigacji. Obecnie bowiem można je zamówić do takich modeli jak Polo, Golf, Golf Sportsvan, Golf Variant oraz Passat sedan i Variant. Co ważne poza kilkoma wyjątkami sprzęt jest przystępny cenowo. Najmniej zapłacą nabywcy nowego Passata. Wybierając radio Discover Media w specjalnym pakiecie trzeba będzie dopłacić 1840 zł. Niewiele, zważywszy na to, że cena zestawu nawigacyjnego zamawianego zamiast pakietu wynosi 3980 zł. Co ciekawe, za to samo radio trzeba zapłacić w Golfie od 2170 zł do 4680 zł. Zależnie od wersji wyposażenia samochodu. W Polo zaś od 2830 zł do 4050 zł.

Discover Pro: wyznaczanie tras alternatywnych Discover Pro: wyznaczanie tras alternatywnych Foto: Auto Świat

Jeszcze drożej jest w przypadku bardziej zaawansowanego modelu Discover Pro. W Polo póki co jest niedostępny. W Golfie zaś trzeba zapłacić od 6120 zł do 8500 zł. W przypadku Passata od 3200 zł do 7180 zł. Sporo.

Poleć
Udostępnij
0
gazeta
W tym tygodniu w sprzedaży: Auto Świat 38/2018 już w sprzedaży, a w nim m.in. nowa Octavia i inne nowości Skody; pierwsze jazdy Fiatem 500X z silnikiem z Polski i Lexusem UX; narodziny marki Vinfast; porównanie kompaktów z benzyniakami turbo; czyszczenie wtryskiwaczy; niebezpieczne pojazdy elektryczne; VW Golf VII z drugiej ręki; Top 5 - używane auta sportowe; dodatek specjalny "Telefon w aucie".
Czy darmowa aktualizacja map przez 5 lat to dobra zachęta, by kupić samochód z fabryczną nawigacją?
Tak

76 %

Nie

24 %

Tak

Z kategoriiZobacz więcej »

Pokaż więcej