CENY PALIW
Pb95Pb98ONLPG
Najtaniej4.254.424.051.95
Średnio4.544.664.292.09
Najdrożej4.784.954.592.34

Ubezpieczenie AC i OC zależne od stylu jazdy

24 sty, 11:10
Udostępnij
0
Skomentuj
Ubezpieczenie zależne od stylu jazdy kierowcy - początek rynku UBI w naszym kraju Ubezpieczenie zależne od stylu jazdy kierowcy - początek rynku UBI w naszym kraju Foto: Yanosik / Auto Świat Connected Car

Jak jeździsz z Yanosikiem tyle zapłacisz za polisę AC i OC. W Polsce rusza system ubezpieczeń uwzględniających styl jazdy kierowcy.

Styl jazdy kierowcy staje się podstawą do przygotowania odpowiedniej oferty na ubezpieczenie samochodu w Polsce. W naszym kraju rusza długo oczekiwany system ubezpieczeń komunikacyjnych UBI, opartych na analizie stylu jazdy kierowcy. Zgodnie z zasadą „płać za to jak jeździsz” kierowcy mogą skorzystać z oferty ubezpieczenia OC (a niebawem także i AC) oszacowanej na podstawie danych gromadzonych przez popularny system wzajemnego ostrzegania kierowców – Yanosik.

Adam Tychmanowicz, prezes firmy Neptis (właściciel Yanosika i współtwórca YU!) wyjaśnia – „Robimy coś czego nie ma na rynku, ale za chwile będzie powszechne. Każdy kto jeździ dobrze, będzie miał ofertę adekwatną do zachowania na drodze. Aby to zrealizować prowadziłem rozmowy z cała branżą ubezpieczeniową. Wszyscy by chcieli, ale jednocześnie każdy się bał”.

Witold Jaworski i Adam Tychmanowicz - twórcy YU! Witold Jaworski i Adam Tychmanowicz - twórcy YU! Foto: Tomasz Okurowski / Auto Świat Connected Car

Witold Jaworski, współtwórca marki YU! wyjaśnia – „Kierowcy zostaną zaproszeni do zakupu ubezpieczenia na podstawie danych dotyczących dynamiki jazdy, liczby kilometrów i miejsc w jakich się poruszają. Na bazie analizy informacji uzyskiwanych z aplikacji Yanosik jesteśmy w stanie stworzyć profil stylu jazdy, który decyduje o bezpieczeństwie na drogach. Niestety nie ma sposobu by wszyscy mieli taniej. To rozwiązanie dla klientów którzy dobrze jeżdżą.”

Gdzie i jak jeździmy – wszystko ma znaczenie

Yanosik sprawdzi i oceni nasz  styl jazdy. Zrobi to analizując każdą odbytą podróż. Znaczenie ma nie tylko prędkość z jaką się poruszamy oraz szacowane przyśpieszenie i hamowanie (potrzebne do oceny płynności). Uwzględniane będzie również zachowanie kierowcy w miejscach najbardziej niebezpiecznych (gdzie najczęściej dochodzi do kolizji i wypadków drogowych).

W ramach nowego projektu YU! będzie można lokalizować samochód poprzez beacony z Bluetooth. To najbardziej uproszczony system lokalizacji W ramach nowego projektu YU! będzie można lokalizować samochód poprzez beacony z Bluetooth. To najbardziej uproszczony system lokalizacji Foto: Yanosik / Auto Świat Connected Car

Istotne staje się również to gdzie i o jakiej porze dnia i nocy przemieszczamy się. To będzie mieć szczególnie istotne znaczenie dla kierowców, którzy rejestrują swoje samochody w małych miejscowościach z dala od dużych miast, a jednocześnie najczęściej podróżują tam, gdzie występuje większe prawdopodobieństwo kolizji. Podobnie jak w Wielkiej Brytanii będzie brane pod uwagę czy częściej poruszamy się w nocy (bardziej ryzykowne) czy za dnia.

Nie dla każdego

Ocenie zostaną poddani wszyscy zarejestrowani użytkownicy Yanosika, którzy wyrażą zgodę na przetwarzanie danych i korzystają na co dzień z aplikacji w telefonach z Android (wkrótce także iPhone). Nie podjęto jeszcze decyzji wobec aplikacji dla systemu Windows, którego przyszłość biznesowa stoi pod dużym znakiem zapytania. Póki co w ofercie ubezpieczeniowej nie będą także uwzględnieni klienci korzystający na co dzień z terminali takich jak np. Yanosik GT i GTR. To akurat szczególnie dziwi, gdyż stanowią grono najwierniejszych klientów regularnie opłacających abonament.

Warunkiem uczestnictwa jest zarejestrowanie konta użytkownika aplikacji Android oraz iOS Warunkiem uczestnictwa jest zarejestrowanie konta użytkownika aplikacji Android oraz iOS Foto: Yanosik / Auto Świat Connected Car

Póki co polisy będą oferowane tylko klientom indywidualnym. Na razie nie ma planów wobec klientów instytucjonalnych i pojazdów firmowych. Co najwyżej kierowcy poruszający się samochodami służbowymi mogą dostać wycenę dla ich aut prywatnych. Witold Jaworski dodaje – „Na razie bierzemy pod uwagę kierowców którzy jeżdżą 3 miesiące. Zaczynamy z OC a za 3 miesiące wprowadzimy AC. Jeśli jeździsz z Yanosikiem to my przyjdziemy do Ciebie. Już teraz mamy ok 30 proc osób uznawanych za bezpiecznych kierowców”.

Najpierw na rok. Potem co miesiąc

Każdy zarejestrowany użytkownik aplikacji Yanosik (Android, a wkrótce także iOS) otrzyma ofertę. „Nowością jest odwrócenie ról – to nie klient będzie pytał o ubezpieczenie, tylko my będziemy kierować ofertę do tych, którzy ze względu na odpowiedzialną postawę za kierownicą powinni mieć szansę na niższą cenę polisy” – wyjaśnia Witold Jaworski.

Początkowo propozycja obejmie składkę polisy za okres nie krótszy niż rok. Docelowo składka będzie wyliczana nawet co miesiąc zależnie od tego jak kierowca zachowuje się na drodze. Kto zatem nagle zmieni styl jazdy na bardziej agresywny i ryzykowny nie będzie mógł liczyć na profity.

Pośrednikiem pomiędzy kierowcą a ubezpieczycielem będzie nowa firma YU! (a docelowo nowy podmiot NIO). Wszystkie formalności związane ze zgłoszeniem i likwidacją ewentualnej szkody odbywać się będą już bezpośrednio w placówkach Ergo Hestia i przy pomocy jej pracowników. Pod tym względem ubezpieczenie nie będzie się różnić od innych typowych ofert na rynku.

Jaki kierowca skorzysta z oferty YU!?

Witold Jaworski wyjaśnia – „Naszym celem są samochody które mają 3 lata lub starsze”. A Adam Tychmanowicz dodaje – „Idziemy także do statystycznego Kowalskiego który ma 10 letniego Passata, jeździ bezpiecznie a i tak płaci wysokie stawki”.

Obaj zapewniają, że nie mają oczekiwań w postaci pozyskania setek tysięcy klientów. Już teraz w gronie ponad 1,5 mln kierowców korzystających na co dzień z Yanosika, ok 30 proc. ocenianych jest jako bezpiecznych. Niewykluczone, że będzie ich więcej jeśli oferta okaże się naprawdę atrakcyjna. Póki co trudno ją ocenić, gdyż podczas konferencji nie podano żadnych przykładowych wycen. Takie otrzymają klienci, którzy zapewne i tak porównają propozycje z ofertami konkurencji.

By przekonać niezdecydowanych Yanosik szykuje bezpłatną niespodziankę dla pierwszych zainteresowanych. Firma wprowadza urządzenie zwane YU!track (przygotowane przez notiOne), czyli mały czujnik radiowy (beacon), który będzie się komunikować z telefonami w pobliżu (poprzez Bluetooth – o ile mają odpowiednie aplikacje). Na tej podstawie będzie można łatwiej zlokalizować samochód (nie tylko pozostawiony na parkingu ale również skradziony). Na ile jednak nowe rozwiązanie okaże się skuteczne pokaże dopiero czas.

To dopiero początek nowych polis komunikacyjnych w Polsce

Propozycja dla użytkowników Yanosika to zapowiedź nadchodzących zmian w rynku ubezpieczeniowym. Wiele wskazuje na to, że w niezbyt odległej przyszłości podobne rozwiązania wprowadzą inne towarzystwa ubezpieczeniowe. Nad własnym projektem pracuje od dłuższego czasu LINK4 wspólnie z NaviExpert. Już dwa lata temu uruchomiono program Bezpieczna Jazda z Link4 w ramach którego promowano jazdę zgodnie z przepisami i nagradzano najlepszych kierowców. Jeszcze w tym roku pojawi się nowa odsłona programu, by lepiej premiować uczestników.

Poleć
Udostępnij
0
gazeta
W tym tygodniu w sprzedaży: Auto Świat 36/2017 już w sprzedaży a w nim m.in. prezentacja trzeciej generacji Porsche Cayenne; pierwsza jazda nowym VW Polo; porównanie Volvo XC60 z Audi Q5 i Mercedesem GLC; test Forda Ka+; mandaty z zagranicy; najlepsze kamerki samochodowe; Mercedes Klasy C w teście 100 tys. km; ranking kompaktowych kombi za 10 tys. zł oraz Lamborghini Aventador S.
Czy ubezpieczenie zależne od stylu jazdy kierowcy to dobry pomysł?
Tak

58 %

Nie

42 %

Tak
Nie udało się dodać załącznika.
Nie udało się dodać więcej załączników, usuń któryś z już dodanych
Poczekaj chwilę - trwa dodawanie załączników.

Komentarz został wysłany.

Przepraszamy Twój komentarz nie może zostać wysłany

Wkrótce pojawi się w serwisie. Zachęcamy do dalszej dyskusji. Wystąpił błąd i nie można zapisać komentarza.

 
No photo

Wpisz, jak chcesz się przedstawić
lub zaloguj się

Komentarze (16)

No photo
No photo ~Janusz Użytkownik anonimowy
~Janusz :
No photo ~Janusz Użytkownik anonimowy
"Znaczenie ma nie tylko prędkość z jaką się poruszamy oraz szacowane przyśpieszenie i hamowanie (potrzebne do oceny płynności). Uwzględniane będzie również zachowanie kierowcy w miejscach najbardziej niebezpiecznych (gdzie najczęściej dochodzi do kolizji i wypadków drogowych)."
Włos na głowie się jeży co ubezpieczyciele będą wyprawiać z tymi danymi. Jak tak dalej pójdzie yanosik będzie musiał liczyć tylko na swoich wiernych subskrybentów. Ja podziękuję.
24 sty 19:14 | ocena: 100%
Liczba głosów:7
100%
0%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~Max Użytkownik anonimowy
~Max :
No photo ~Max Użytkownik anonimowy
he he to yanosik będzie nas teraz inwigilował? Jeśli masz urządzenie GT lub GTR to inwigilacji nie będzie bo płacisz abonament. Coś jest tutaj nie tak. Yanosik zwietrzył ekstra kasę od ubezpieczycieli. Baza danych będzie będzie dla nich dostępna za opłatą i mój ubezpieczyciel podwyższy mi składkę bo przekroczyłem szybkość przy wyprzedzaniu tira o 10 km/h. Trzeba będzie jeździć bez yanosika.
24 sty 18:44 | ocena: 100%
Liczba głosów:6
100%
0%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~Antyglobalista Użytkownik anonimowy
~Antyglobalista :
No photo ~Antyglobalista Użytkownik anonimowy
Ingwilacja na maksa,kierowcy same sobie będą zakladac kaganiec.
24 sty 18:34 | ocena: 100%
Liczba głosów:10
100%
0%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~STEFAN Użytkownik anonimowy
~STEFAN :
No photo ~STEFAN Użytkownik anonimowy
Jak tak dalej pojdzie to kazdy pojazd bedzie sledzony poprzez GPS i za kazde przekroczenie predkosci automatycznie dostaniemy mandat...
24 sty 18:50 | ocena: 75%
Liczba głosów:8
75%
25%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~Łukasz Użytkownik anonimowy
~Łukasz :
No photo ~Łukasz Użytkownik anonimowy
A Yanosik to akurat taaaki autorytet... większość tras błędnie oznakowana pod względem ograniczeń prędkości i zero zainteresowania poprawą tego stanu za to nad tym jakie dane użytkowników jeszcze sprzedać i komu kombinują cały czas.
24 sty 18:57 | ocena: 100%
Liczba głosów:3
100%
0%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~xoxo Użytkownik anonimowy
~xoxo :
No photo ~xoxo Użytkownik anonimowy
Jestem ciekawy jak skuteczne będzie to rozwiązanie, ale poki co widze więcej plusow niz minusow
6 lut 10:21 | ocena: 50%
Liczba głosów:2
50%
50%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~Max Użytkownik anonimowy
~Max
No photo ~Max Użytkownik anonimowy
do ~tadzik:
No photo ~tadzik Użytkownik anonimowy
25 sty 09:29 użytkownik ~tadzik napisał
Yanosik chce zrobić coś fajnego, a wszyscy już wieszają na nim psy chociaż nikt jeszcze nie sprawdził tego rozwiazania ;p to takie polskie ;p wiadomo, że każdy system ma na początku mankamenty, ale czy tak ma być zawsze? nie sądzę.
Przepraszam a kto nas przyzwyczaił do takiego braku zaufania?
25 sty 09:39 | ocena: 50%
Liczba głosów:4
50%
50%
| odpowiedzi: 1
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~tadzik Użytkownik anonimowy
~tadzik
No photo ~tadzik Użytkownik anonimowy
do ~Max:
No photo ~Max Użytkownik anonimowy
25 sty 09:39 użytkownik ~Max napisał
Przepraszam a kto nas przyzwyczaił do takiego braku zaufania?
No chyba nie Yanosik ;p to jest prywatna firma, a nie pis ;p
25 sty 09:44 | ocena: 67%
Liczba głosów:3
67%
33%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~Tomaszko Użytkownik anonimowy
~Tomaszko :
No photo ~Tomaszko Użytkownik anonimowy
Yanosik ma moje zaufanie na drodze. Spoko pomysł z tym OC
3 lut 20:38 | ocena: 50%
Liczba głosów:2
50%
50%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~Maciek Użytkownik anonimowy
~Maciek :
No photo ~Maciek Użytkownik anonimowy
Mam obecnie średnią ocenę 3,2 w 10 stopniowej skali. Rekordowa trasa była na ocenę 1,8. W ostatnich latach jedyne niebezpieczne wydarzenie miałem ze starszą panią w audi Q7, która prawie staranowała mnie zmieniając pas, bo jak powiedziała miała mnie w martwym kącie...
13 cze 14:21
Liczba głosów:0
0%
0%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:

Z kategoriiZobacz więcej »

Pokaż więcej