Darmowe sprawdzenie VIN

Wprowadź Numer VIN
i sprawdź Historię Pojazdu

Test: Audi MMI, Connect i Android Auto w nowym A4

8 lip 16 13:27

Poprawione MMI, pakiet usług internetowych Connect, ładowanie bezprzewodowe i Android Auto – oto co znajdziecie w nowym Audi A4. Nowe rozwiązania sprawdziliśmy w sedanie i modelu Avant.

Udostępnij
0
Skomentuj
Test: Audi MMI, Connect i Android Auto w nowym A4 Test: Audi MMI, Connect i Android Auto w nowym A4 Foto: Tomasz Okurowski / Auto Świat Connected Car

Audi przy okazji nowej generacji A4 chwali się techniką na najwyższym poziomie. Zresztą jak mogłoby się nie chwalić? Potencjalny klient ma odnieść wrażenie, że korzysta z rozwiązań klasy premium. Także w zakresie systemu multimedialnego, nagłośnienia i rozwiązań internetowych. Ale czy tak jest w praktyce?

MMI – wciąż drogo

Na pewno nie jest tanio. Do wyboru są dwa zestawy: MMI Navigation oraz MMI Navigation plus z modułem dotykowym MMI touch. Do zapłaty odpowiednio 7190 zł lub 11 800 zł. Oczywiście droższy system jest bardziej zaawansowany. Zamiast karty SD z mapami do dyspozycji jest dysk twardy. Zamiast 7 calowego ekranu jest wyświetlacz 8,3”. W cenie jest także pakiet usług internetowych Connect. W tańszym modelu MMI aktywny przez 3 miesiące (później trzeba wykupić trzyletnią licencję za 1500 zł). W droższym znacznie dłużej: przez dwa lata. W obu kartę SIM trzeba zorganizować samodzielnie (czyli kupić u operatora sieci GSM), by mieć łączność z siecią. No i nie można zapomnieć o pomysłowym panelu dotykowym, dzięki któremu możemy palcem „napisać” adres.

Audi A4 2016 MMI Virtual Cockpit Audi A4 2016 MMI Virtual Cockpit Foto: Materiały prasowe/Audi / Auto Świat Connected Car

Jest jeszcze długa lista opcji: tuner cyfrowy DAB, odbiornik TV, systemy multimedialne dla pasażerów z tyłu, dodatkowe głośniki (także Bang & Olufsen) oraz pakiet dla podłączających smartfon. Po zsumowaniu najciekawszych dodatków łatwo przekroczyć sumę 20 tys. zł. A po doliczeniu MMI Navigation plus z modułem dotykowym MMI touch do zapłaty trzeba naszykować równowartość nowej Dacii Sandero.

Audi A4 2016 MMI - pakiet tylnych ekranów Rear Seat Entertainment za ponad 10 tys. zł Audi A4 2016 MMI - pakiet tylnych ekranów Rear Seat Entertainment za ponad 10 tys. zł Foto: Materiały prasowe/Audi / Auto Świat

Audi Connect, czyli internet w aucie

To kluczowa wiadomość dla potencjalnych klientów Audi – można skorzystać z dostępu do internetu. Dopłacając do firmowej nawigacji warto uwzględnić pakiet Audi Connect. Świetnie bowiem uzupełnia zestaw GPS o praktyczne wyszukiwanie celów online czy aktualne informacje o utrudnieniach w ruchu. Na co dzień: bardzo przydatne.

Audi A4 2016 Connect Audi A4 2016 Connect Foto: Tomasz Okurowski / Auto Świat Connected Car

Łączność z internetem odbywa się poprzez wbudowany fabryczny router. Użytkownik musi jedynie we własnym zakresie zorganizować kartę SIM i skonfigurować połączenie. Nie jest to trudne, tym bardziej, że zwykle gotowe ustawienia dla największych polskich operatorów sieci komórkowych są już wprowadzone (wystarczy tylko wybrać odpowiednią nazwę z listy).

Niestety są i słabe strony. W obu egzemplarzach A4 występował ten sam problem: od czasu do czasu na ekranie pojawiało się pytanie o logowanie do swojego konta użytkownika. A usługi online nie zawsze były dostępne. Podobne kłopoty trapią także użytkowników aut VW z Car-Net. Czyżby obie marki korzystały z usług tego samego dostawcy rozwiązań online?

Korki z internetu

Informacje o korkach w trybie online w Audi – bezdyskusyjnie lepsze od tradycyjnego radiowego TMC. Wiadomości jest więcej i są częściej odświeżane. Natężenie ruchu jest widoczne na mapie (drogi oznaczone odpowiednimi kolorami), co ułatwia ocenę sytuacji podczas przeglądania planu. Można również przejrzeć listę odebranych komunikatów wraz z podglądem mapy. Niestety Audi dalej przegrywa z najpopularniejszymi aplikacjami w smartfonach – pod względem ilości danych, zasięgu usługi (dane o natężeniu dotyczą dróg wyższych kategorii) oraz analizy informacji (nie omija tak efektywnie korków). Mimo to, przeciętnemu użytkownikowi w zupełności wystarczy.

Audi A4 2016 dane o korkach Audi A4 2016 dane o korkach Foto: Tomasz Okurowski / Auto Świat Connected Car

Wiadomości Audi Connect

Krótkie informacje z kraju i ze świata – tak można podsumować ideę serwisu wiadomości online w ramach Audi Connect. Do posłuchania (w ramach funkcji głosowego odczytu, która nie radzi sobie z wieloma językami w ramach jednej informacji) lub do poczytania. Audi musi jednak dopracować funkcję rozpoznawania języka. Wystarczy, że w komunikacie pojawią się wyrazy w innym języku (np. nazwy firm, imiona i nazwiska osobistości), by system próbował je odczytać po polsku z lepszym lub gorszym skutkiem. Efekt końcowy jest jednak zwykle dość komiczny.

Audi A4 2016 Connect wiadomosci Audi A4 2016 Connect wiadomosci Foto: Tomasz Okurowski / Auto Świat Connected Car

Kierowca sam decyduje z jakich serwisów korzysta. Musi jednak zalogować się na swoim koncie użytkownika (w domu jak i w samochodzie). Korzystając z domowego komputera może wybrać dowolne serwisy informacyjne korzystające z tzw. kanałów RSS.

Wyszukiwanie miejsc parkingowych

Wbrew pozorom działa. Także w Polsce, jakkolwiek słabiej niż np. w Niemczech.

Audi A4 2016 Connect parkingi Audi A4 2016 Connect parkingi Foto: Tomasz Okurowski / Auto Świat Connected Car

Audi korzysta z internetowej bazy danych o parkingach w UE. Niestety informacje o miejscach w Polsce ograniczają się zwykle do danych o lokalizacji, kontakcie i zadaszeniu. W przypadku zmiany kraju (np. Niemcy) uzyskamy także dane o metodach płatności, cenach, a nawet liczbie wolnych miejsc. Póki co, dla podróżujących po Polsce funkcja jest bardziej gadżetem niż przydatnym dodatkiem, gdyż znacznie więcej lokalizacji znajdziemy korzystając z wyszukiwarki Google w trybie Android Auto.

Szklana pogoda, czyli prognoza z internetu

Dane o aktualnej pogodzie i kilkudniowej prognozie dostarcza Audi MeteoGroup. Trafność prognoz: bardzo dobra. Nie było wpadek takich jak obietnica pięknego słońca na bezchmurnym niebie podczas gdy w rzeczywistości leje deszcz.

Audi A4 2016 Connect pogoda Audi A4 2016 Connect pogoda Foto: Tomasz Okurowski / Auto Świat Connected Car

Zakres informacji jest więcej niż satysfakcjonujący: temperatura, prędkość wiatru, wschód i zachód słońca i prawdopodobieństwo wystąpienia opadów. Gdy skorzystamy z prognozy dla krajów innych niż Polska (np. Niemcy) otrzymamy również mapę pogodową z widocznym zachmurzeniem.

Rozkład jazdy pociągów i nie tylko

Nawet najmniejsze stacje PKP znajdziemy w rozkładzie jazdy pociągów. Szukając dziury w całym można się przyczepić, że w rozkładzie uwzględniono nawet przystanek nieczynny od kilku lat (Siedlce Baza). Niemniej trzeba przyznać, że serwis zapewniany przez grupę niemieckich firm kolejowych DB Bahn jest na wysokim poziomie. Znajdziemy nie tylko lokalizacje przystanków (z możliwością uruchomienia nawigacji), ale także szczegółowe dane o połączeniach (odjazdy, przyjazdy, przewoźnicy, numery pociągów i przebieg trasy z godzinami dojazdu). Niestety w trakcie testu nie pojawiła się informacja o bieżących opóźnieniach, jakie rzeczywiście miały miejsce.

Audi A4 2016 Connect rozkład jazdy Audi A4 2016 Connect rozkład jazdy Foto: Tomasz Okurowski / Auto Świat Connected Car

Oprócz rozkładu pociągów są jeszcze informacje o połączeniach lotniczych z wybranych portów. Poziom szczegółowości jest na tyle wysoki, że możemy nawet sprawdzić jaki samolot obsługuje połączenie (i czy jest wyposażony w tzw. winglety na końcówkach skrzydeł), oraz czy wylot lub przylot odbędzie się zgodnie z planem.

Audi Smartphone Interface, czyli podłącz przewodowo telefon do MMI

Kompatybilny telefon i przewód USB – tyle wystarczy, by skorzystać z trybu Smartphone Interface. MMI bardzo szybko rozpoznaje podłączony telefon i aktywuje tryb Android Auto. Wówczas na wyświetlaczu w konsoli zobaczymy podstawowe menu Google. Szkoda jednak, że w Android Auto wykorzystywana jest tylko część powierzchni wyświetlacza. Po bokach ekranu mamy zatem spore czarne pasy, które przypominają filmy wyświetlane w nieodpowiednim formacie (np. 4:3) na telewizorze panoramicznym

Audi A4 2016 Smartphone interface Audi A4 2016 Smartphone interface Foto: Tomasz Okurowski / Auto Świat Connected Car

Dzięki przewodowemu połączeniu telefon jest ładowany, więc po zakończeniu podróży mamy szansę na to, że bateria będzie naładowana do pełna.

Ładowanie bezprzewodowe. Działa, ale..

W podłokietniku wygospodarowano miejsce na bezprzewodowe ładowanie telefonu. Zadbano o odpowiednie ukształtowanie, dzięki czemu smartfon nie przesuwa się w trakcie jazdy. Bez większych problemów naładowaliśmy akumulator w telefonie Nokia Lumia 930. Zauważyliśmy jednak, że zasilanie trwa dłużej niż w przypadku domowych czy mobilnych bezprzewodowych ładowarek. A ponadto telefon silniej nagrzewał się podczas ładowania w samochodzie aniżeli w domu.

Audi A4 2016 bezprzewodowe zasilanie telefonu Audi A4 2016 bezprzewodowe zasilanie telefonu Foto: Tomasz Okurowski / Auto Świat Connected Car

Muzyka prosto z sieci: Android Auto

Jeśli w telefonie mamy zainstalowane aplikacje muzyczne kompatybilne z Android Auto (Muzyka Google Play, NPR One, Spotify, Stitcher, TuneIn Radio) to każdą możemy wyświetlić na ekranie samochodu. I wygodnie korzystać z kolekcji nagrań, słuchowisk czy programów radiowych.

Audi A4 2016 Android Auto multimedia Audi A4 2016 Android Auto multimedia Foto: Tomasz Okurowski / Auto Świat Connected Car

Jakość dźwięku jest na tyle dobra, że można spokojnie zrezygnować z tradycyjnego radia FM. Niemniej trzeba pamiętać o jednym: muzyka online jest dostępna tylko, gdy jesteśmy w zasięgu sieci komórkowej o dobrym transferze danych. W przeciwnym wypadku trzeba przygotować się na przerwy w odbiorze. Czasem nawet na kilka minut lub dłużej. A gdy będziemy podróżowali za granicą nie zapominajmy o dobrym pakiecie danych w roamingu, za który niestety trzeba dość sporo zapłacić. Na to jednak Audi nie ma większego wpływu, chyba, że samo zaoferuje własne karty SIM z opłaconym transferem danych w UE.

Android Auto: nawigacja Google

Nawigacja ze smartfonu na ekranie Audi: Google Maps w trybie Android Auto. Działa na tyle dobrze, że stanowi świetną alternatywę dla fabrycznej nawigacji MMI. Google lepiej radzi sobie z omijaniem korków i częściej informuje o zmianach sytuacji na drodze. Nie sprawdzi się jednak w sytuacji, gdy chcemy zaplanować podróż z kilkoma postojami po drodze (póki co nie ma takiej opcji). Wówczas nawigacja fabryczna będzie lepszą opcją.

Audi A4 2016 Android Auto nawigacja Audi A4 2016 Android Auto nawigacja Foto: Tomasz Okurowski / Auto Świat Connected Car

Dla kierowcy korzystającego z Google Maps w Audi istotne jest jeszcze jedno: ani razu w trakcie testu nie mieliśmy poważnych problemów z pozycjonowaniem. Żaden z testowanych telefonów nie miał kłopotów z utrzymaniem odbioru sygnału GPS w trakcie jazdy zgodnej z przepisami. Jedynie przy większych prędkościach autostradowych pojawiały się chwilowe problemy ze wskazaniem właściwej pozycji (niewielkie odchylenie).

Audi A4 2016. Nawigacja MMI, Virtual Cockpit - zaplanowana trasa widoczna na obu ekranach Audi A4 2016. Nawigacja MMI, Virtual Cockpit - zaplanowana trasa widoczna na obu ekranach Foto: Tomasz Okurowski / Auto Świat Connected Car

Podsumowanie

Szkoda, że tak drogo. Ponad 11 000 zł za zestaw multimedialny to spora dopłata - nawet w klasie premium. Trzeba jednak przyznać, że Audi MMI to dojrzały i udany system multimedialny, który jest konsekwentnie rozwijany przez producenta. Oczywiście nie jest bez wad, ale na rynku wciąż trudno o ideał. Na tle konkurencji MMI Navigation Touch jest jednak w ścisłej czołówce.

Poleć
Udostępnij
0
gazeta
W tym tygodniu w sprzedaży: Auto Świat 2/2018 już w sprzedaży, a w nim m.in. nowe elektryczne Mercedesy; wszystkie SUV-y na polskim rynku - poradnik kupującego; porównanie dużych kombi marek premium; test Skody Karoq; Citroen Grand C4 Picasso - podsumowanie testu długodystansowego; smartfon jako narzędzie do kontrolowania auta; wideorejestratory policyjne; polecane silniki Peugeota; używany Nissan Qashqai II.
Czy warto dopłacić ponad 10 tys. zł za system multimedialny Audi MMI Navigation touch?
Tak

29 %

Nie

71 %

Tak
Nie udało się dodać załącznika.
Nie udało się dodać więcej załączników, usuń któryś z już dodanych
Poczekaj chwilę - trwa dodawanie załączników.

Komentarz został wysłany.

Przepraszamy Twój komentarz nie może zostać wysłany

Wkrótce pojawi się w serwisie. Zachęcamy do dalszej dyskusji. Wystąpił błąd i nie można zapisać komentarza.

 
No photo

Wpisz, jak chcesz się przedstawić
lub zaloguj się

Komentarze

No photo
No photo ~ŁyyySyyy Użytkownik anonimowy
~ŁyyySyyy :
No photo ~ŁyyySyyy Użytkownik anonimowy
Drodzy redaktorzy! Między zegarami analogowymi a "chińskimi tabletami" w miejsce liczników jest różnica jak pomiędzy smart watchem dawanym gratis w ramach umowy do telefonu a eleganckim czasomierzem Breguet, Patek Philippe. Widział ktoś Rolexa z wyświetlaczem elektronicznym? Analog to kunszt mechaniki, wykonania, dobór materiałów, piękno... Motoryzacja spada na psy. Kocham swoją "deskę rozdzielczą o rozszerzonym zakresie" w f02 750li (nie mylić z syfem tzw. wielofunkcyjnym zestawem wskaźników- chińskim tabletem). Nie wiem na co zmienię to auto. Na klasę S z tabletem? Byłem na prezentacji nowej serii 7... Wskaźniki przyprawiają mnie o mdłości tragedia i wstyd!!!
26 lip 16 14:22 | ocena: 57%
Liczba głosów:7
57%
43%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~as Użytkownik anonimowy
~as :
No photo ~as Użytkownik anonimowy
Wystarczy zestaw uchwytow na smartfona wkomponowany w deske. Placic 11 tys zl za cos co i tak slabo dziala i ma g..ny ekran TFT w czasach AMOLEDow oraz mozliwosci dzialania w rekawiczkach? Galki, pokretla, gladziki to totalne muzeum.
9 lip 16 08:01 | ocena: 75%
Liczba głosów:4
75%
25%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~marekpili Użytkownik anonimowy
~marekpili
No photo ~marekpili Użytkownik anonimowy
do ~RobertAW :
No photo ~RobertAW Użytkownik anonimowy
8 lip 16 15:56 użytkownik ~RobertAW napisał
Po co te cuda? wystarczy pełna synchronizacja telefonu i po temacie.
Firma nie ma interesu.
Aktualizacja mapy + aktualizacja MMI to 1400 zł.
A mapy i tak lekko 6 m-cy do tyłu pomimo onlline, traffic tylko przez trzy lata od nowości,
potem w Polsce problem z abonamentem - dostałem gratis na rok bo niema komu zapłacić (pewnie mało chętnych) wszystko w powijakach (cena nie adekwatna do możliwości).
Gdyby była synchronizacja ze smartfonem miałbyś za free.
A tak to tylko Audi connect z radiem stream przez androida.
10 lip 16 11:38 | ocena: 100%
Liczba głosów:2
100%
0%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~RobertAW Użytkownik anonimowy
~RobertAW :
No photo ~RobertAW Użytkownik anonimowy
Po co te cuda? wystarczy pełna synchronizacja telefonu i po temacie.
8 lip 16 15:56 | ocena: 100%
Liczba głosów:2
100%
0%
| odpowiedzi: 1
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:

Z kategoriiZobacz więcej »

Pokaż więcej