Darmowe sprawdzenie VIN

Wprowadź Numer VIN
i sprawdź Historię Pojazdu

Kamera do samochodu: droższa jest lepsza?

11 paź 14 09:22

Po najtańszych wideo rejestratorach do samochodu pora na test nieco droższego sprzętu: w cenie powyżej 280 zł. Oto jak sprawdziły się w trakcie jazd w środku dnia jak i w nocy

Udostępnij
0
Skomentuj

Tania samochodowa kamera to niestety kiepska kamera. W teście najtańszych modeli nie znaleźliśmy produktu, który byłby w pełni satysfakcjonujący. Jakość nagrań pozostawiała sporo do życzenia. A co gdyby dołożyć jeszcze co najmniej kolejne 100 zł? Czy kamery powyżej 280 zł wyróżniają się na tyle wyższą jakością, że warto w nie zainwestować? By znaleźć odpowiedź na pytanie sprawdziliśmy 5 wideo rejestratorów.

Test tanich kamer do auta. Sprawdzamy, który wideorejestrator warto wybrać?

Jaka kamera samochodowa, taka jakość nagrania. W przypadku tanich wideorejestratorów samochodowych nie licz na cuda. Jakość nagrań jest zwykle marna. Także w słoneczny dzień

Najtańsze testowane modele to wydatek ok. 280 zł. Najdroższe w zestawieniu są o ok. 70 zł droższe. Celowo podajemy ceny przybliżone, gdyż rozpiętość cen w sklepach internetowych jest dość duża. A rywalizacja między sprzedawcami dawno już osiągnęła taki poziom, że niektórzy oferują sprzęt z minimalną marżą, co oznacza wyraźnie niższą cenę.

Klej czy przyssawka do szyby?

Wszystkie z testowanych kamer przeznaczone są do użytku w samochodzie. Wystarczy je przymocować do szyby, podłączyć do zasilania i można ruszać w drogę. Niestety nie każdą z kamer łatwo przekładać z jednego samochodu do drugiego. W przypadku modeli takich jak Transcend zamiast praktycznej przyssawki jest mocowanie z klejem. Czy pewniejsze? Niekoniecznie. Jeśli szyba nie jest właściwie oczyszczona przed montażem (zakurzona, tłusta) to nawet najlepsza przyssawka czy dobry klej prędzej czy później nie wytrzymają obciążenia kamerą: sprzęt może odpaść od szyby w najmniej oczekiwanym momencie.

Bez zasilania ani rusz

Wideo rejestrator wymaga zasilania z instalacji samochodu. Nawet jeśli jest wyposażony w baterię, to przyda się ona co najwyżej do krótkiego zapisu w sytuacji awaryjnej. Podczas podróży lepiej mieć na stałe podpięty zasilacz. By nie przeszkadzał w samochodzie warto rozważyć schowanie w takim miejscu, by nie ograniczał funkcjonalności samochodu a w razie potrzeby był w miarę łatwo dostępny.

Dokup kartę pamięci

Podobnie jak w najtańszych testowanych modelach także kamery za kilkaset złotych zwykle oferowane są bez karty pamięci (wyjątkiem jest Transcend). To oznacza, że do ceny urządzenia trzeba jeszcze doliczyć nośnik dobrej klasy: najlepiej 10. Wtedy można liczyć na bezproblemową rejestrację danych. Na szczęście ceny nośników wyraźnie spadły i bez trudu można znaleźć pojemne karty (powyżej 16 GB) w bardzo przystępnej cenie.

Jakość filmów? Znacznie lepsza niż w tanim sprzęcie

Cena jest odzwierciedleniem jakości nagrań. O ile najtańsze wideo rejestratory w cenie poniżej 200 zł zwykle kojarzyły się z filmami niskiej jakości o tyle testowany przez nas droższy sprzęt prezentuje się lepiej. Znacznie lepiej. Wszystkie kamery za wyjątkiem egzemplarza marki Braun przydadzą się nie tylko do dobrych nagrań w ciągu dnia ale także i w nocy. Choć wciąż im sporo brakuje do najdroższych produktów samochodowych, to jednak jakość jest zwykle co najmniej satysfakcjonująca.

Transcend Drive Pro 200

Cena ok. 350 zł

Transcend Drive Pro 200 Transcend Drive Pro 200 Foto: Tomasz Okurowski / Auto Świat

Świetna kamera, która wśród testowanych wyróżnia się bardzo dobrą jakością obrazu i porządnym wykonaniem. Szczególnie dobrze wypada podczas jazdy w nocy. Zaszumienie obrazu jest do zaakceptowania. Z odczytaniem tablic drogowych nie ma problemu. Sprawdza się także w przypadku rozpoznania napisów świecących reklam z którymi część kamer ma spory problem (zamiast napisów duża kolorowa plama). W ciągu dnia jakość nagrań jest dobra: widać priorytet na podwyższenie jasności obrazu, by lepiej zarejestrować zacienione miejsca. Niestety ceną za to są czasami prześwietlone najbardziej jasne fragmenty (np. niebo).

Uwaga: kamera jest przyklejana do szyby. Nie sprawdzi się zatem wśród tych użytkowników, którzy często przekładają wideo rejestrator z jednego samochodu do drugiego.

Plusy - Wysoka jakość nagrań, czytelny ekran, porządne wykonanie, karta pamięci w zestawie, obsługa, kąt widzenia, wbudowane Wi-Fi do komunikacji ze smartfonem

Minusy - Tendencje do prześwietlania obrazu nieba w przypadku jazdy przy zacienionych miejscach, brak polskiego menu, kamera jest przyklejana do szyby: utrudnienie dla osób używających jednej kamery w kilku samochodach, obudowa o dużych gabarytach

Ocena: bardzo dobry

Overmax Camroad 6.1

Cena ok. 330 zł

Overmax Camroad 6.1 Overmax Camroad 6.1 Foto: Tomasz Okurowski / Auto Świat

Pomysłowa, kompaktowa kamera, która wyróżnia się wyposażeniem: zawiera bowiem odbiornik GPS. Niestety pod względem ergonomii nie do końca przemyślana. Wtyczka anteny GPS nieznacznie zahacza o uchwyt. Pod względem wygody demontażu i ponownego zakładania: tylko przeciętnie.

Pod względem jakości obrazu Overmax wypada dobrze: w ciągu dnia jak i w nocy. Niemniej w trakcie nocnej jazdy nie radzi sobie z jasnymi obiektami (oświetlone tablice reklamowe są nieczytelne). Pod tym względem Transcend i Modecom są lepsze. Za to w ciągu dnia Overmax wypada bardzo dobrze: najlepiej ze wszystkich testowanych wideo rejestratorów. Naturalne barwy i zrównoważenie oświetlenia są świetne.

Plusy - Jakość wykonania, wbudowany odbiornik GPS, dobra jakość obrazu szczególnie w ciągu dnia

Minusy - Problemy z odczytaniem napisów z podświetlonych tablic i reklam podczas nocnego zapisu, zastrzeżenia do ergonomii, przeciętna wygodna zakładania i zdejmowania kamery

Ocena: dobry+

Modecom MC-CC10

Cena ok. 280 zł

Modecom MC-CC10 Modecom MC-CC10 Foto: Tomasz Okurowski / Auto Świat

Mała, poręczna kamera. Zajmuje niewiele miejsca na szybie i jest porządnie wykonana. Uznanie za pomysłowe rozwiązanie: przyssawkę do szyby z zintegrowanym gniazdem zasilania. Dzięki temu na co dzień łatwiej zdejmować i zakładać kamerę.

Jakość nagrań w ciągu dnia jest satysfakcjonująca. Kamera nie ma problemów z reakcją na zmiany oświetlenia (np. jazda przez las w słoneczny dzień). Zastrzeżenia budzi przede wszystkim przejaskrawienie kolorów. W nocy zaskakująco dobrze. Modecom mile zaskakuje dobrą czułością (nie ma problemów z odczytaniem napisów oświetlonych reklam). Nieco słabiej w przypadku gorzej oświetlonych obiektów. Mimo wszystko na tle rywali wypada całkiem dobrze.

Plusy - Kompaktowe wymiary, polskie menu i wygodna obsługa, wykonanie, przyssawka z gniazdem zasilania, dobra jakość nagrań szczególnie w nocy

Minusy - Przejaskrawienie kolorów w ciągu dziennego nagrania,

Ocena: dobry

XBLITZ Black Bird

Cena ok. 270 zł

XBLITZ Black Bird XBLITZ Black Bird Foto: Tomasz Okurowski / Auto Świat

Pod względem jakości obrazu Xblitz prezentuje się wystarczająco dobrze. Nocne sceny zawierają nieznacznie większy poziom szumów co rywale. Z odczytaniem większości tablic drogowych zwykle nie ma problemu. Gorzej z podświetlonymi reklamami: niestety zwykle całość zlewa się w jednolitą plamę, co bardzo utrudnia odczyt. W ciągu dnia Xblitz sprawuje się bardzo dobrze: nawet podczas jazdy w silnym słońcu. Poziom kontrastu jest satysfakcjonujący: cały obraz jest wystarczająco dobrze zrównoważony.

Xblitz jest porządnie wykonany. Trudno mieć także zastrzeżenia co od obsługi. Wideo rejestrator wygodnie zakłada się i zdejmuje z uchwytu. Pod tym względem niektórzy konkurenci mogą naśladować rozwiązanie Xblitz.

Plusy - Szeroki kąt, dobry poziom kontrastu w trakcie nagrań w ciągu dnia, dobra reakcja na silniejsze światło, jakość wykonania, niewielkie rozmiary, wygodne zakładanie i zdejmowanie

Minusy - Większy poziom szumów w trakcie nocnej jazdy niż u większości rywali w teście, problemy z odczytaniem treści oświetlonych tablic

Ocena: dobry

Braun B-BOX T3

Cena ok. 310 zł

Braun B-BOX T3 Braun B-BOX T3 Foto: Tomasz Okurowski / Auto Świat

Testowy egzemplarz zdecydowanie odstaje od reszty. Niestety nie było możliwości zmiany rozdzielczości nagrań na lepszą. Stąd pod względem jakości obrazu Braun wypadł najsłabiej ze wszystkich testowanych wideo rejestratorów. Różnica w rozdzielczości była na tyle duża, że Braun nie miał żadnych szans. I to głównie jakość obrazu zaważyła na niskiej ocenie. Gdyby nie to, Braun mógłby zyskać lepsze noty.

Niewielka kamera nie zajmuje zbyt wiele miejsca na szybie. Jakość wykonania jest satysfakcjonująca: trudno mieć szczególne zastrzeżenia. Niemniej wygoda zakładania i zdejmowania z uchwytu jest tylko przeciętna.

Plusy - Kompaktowe wymiary, jakość wykonania

Minusy - Bardzo niska jakość nagrań, w testowym egzemplarzu brak możliwości zmiany rozdzielczości nagrań na wyższą, przeciętna wygoda zakładania i zdejmowania kamery z uchwytu

Ocena: mierna

Poleć
Udostępnij
0
gazeta
W tym tygodniu w sprzedaży: Auto Świat 19/2018 już w sprzedaży, a w nim m.in. pierwsza jazda prototypem BMW serii 8, Suzuki Swift Sport i nowym Mercedesem Klasy G; Nissan Micra kontra Volkswagen Polo; testy BMW i3s, Audi A7 i Mitsubishi Space Star; instalacja LPG w hybrydzie i zasilanie gazem ziemnym; pierwszeństwo w ruchu drogowym; pierwszy test Ferrari 488 Pista; wizyta w fabryce FCA w Tychach; dodatek "Używane ekstra".
Czy w samochodzie używasz wideo rejestratora?
Tak

38 %

Nie

62 %

Tak

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Z kategoriiZobacz więcej »

Pokaż więcej
Foto: Tomasz Okurowski / Auto Świat

Test kamer powyżej 280 zł

Cena jest odzwierciedleniem jakości nagrań. O ile najtańsze wideo rejestratory w cenie poniżej 200 zł zwykle kojarzyły się z filmami niskiej jakości o tyle testowany przez nas droższy sprzęt prezentuje się lepiej. Znacznie lepiej.Ale jest też wyjątek.

Foto: Tomasz Okurowski / Auto Świat

Foto: Tomasz Okurowski / Auto Świat

Foto: Tomasz Okurowski / Auto Świat

Foto: Tomasz Okurowski / Auto Świat

Foto: Tomasz Okurowski / Auto Świat

Foto: Tomasz Okurowski / Auto Świat

Kamera do samochodu: droższa jest lepsza? (slajd 1 z 7)

Reklamy
Koniec bloku reklamowego