Darmowe sprawdzenie VIN

Wprowadź Numer VIN
i sprawdź Historię Pojazdu

CENY PALIW
Pb95Pb98ONLPG
Najtaniej4.474.734.281.99
Średnio4.664.834.562.15
Najdrożej4.894.894.792.29

Kamera do samochodu: droższa jest lepsza?

11 paź 14 09:22
Udostępnij
0
Skomentuj

Po najtańszych wideo rejestratorach do samochodu pora na test nieco droższego sprzętu: w cenie powyżej 280 zł. Oto jak sprawdziły się w trakcie jazd w środku dnia jak i w nocy

Tania samochodowa kamera to niestety kiepska kamera. W teście najtańszych modeli nie znaleźliśmy produktu, który byłby w pełni satysfakcjonujący. Jakość nagrań pozostawiała sporo do życzenia. A co gdyby dołożyć jeszcze co najmniej kolejne 100 zł? Czy kamery powyżej 280 zł wyróżniają się na tyle wyższą jakością, że warto w nie zainwestować? By znaleźć odpowiedź na pytanie sprawdziliśmy 5 wideo rejestratorów.

Test tanich kamer do auta. Sprawdzamy, który wideorejestrator warto wybrać?

Jaka kamera samochodowa, taka jakość nagrania. W przypadku tanich wideorejestratorów samochodowych nie licz na cuda. Jakość nagrań jest zwykle marna. Także w słoneczny dzień

Najtańsze testowane modele to wydatek ok. 280 zł. Najdroższe w zestawieniu są o ok. 70 zł droższe. Celowo podajemy ceny przybliżone, gdyż rozpiętość cen w sklepach internetowych jest dość duża. A rywalizacja między sprzedawcami dawno już osiągnęła taki poziom, że niektórzy oferują sprzęt z minimalną marżą, co oznacza wyraźnie niższą cenę.

Klej czy przyssawka do szyby?

Wszystkie z testowanych kamer przeznaczone są do użytku w samochodzie. Wystarczy je przymocować do szyby, podłączyć do zasilania i można ruszać w drogę. Niestety nie każdą z kamer łatwo przekładać z jednego samochodu do drugiego. W przypadku modeli takich jak Transcend zamiast praktycznej przyssawki jest mocowanie z klejem. Czy pewniejsze? Niekoniecznie. Jeśli szyba nie jest właściwie oczyszczona przed montażem (zakurzona, tłusta) to nawet najlepsza przyssawka czy dobry klej prędzej czy później nie wytrzymają obciążenia kamerą: sprzęt może odpaść od szyby w najmniej oczekiwanym momencie.

Bez zasilania ani rusz

Wideo rejestrator wymaga zasilania z instalacji samochodu. Nawet jeśli jest wyposażony w baterię, to przyda się ona co najwyżej do krótkiego zapisu w sytuacji awaryjnej. Podczas podróży lepiej mieć na stałe podpięty zasilacz. By nie przeszkadzał w samochodzie warto rozważyć schowanie w takim miejscu, by nie ograniczał funkcjonalności samochodu a w razie potrzeby był w miarę łatwo dostępny.

Dokup kartę pamięci

Podobnie jak w najtańszych testowanych modelach także kamery za kilkaset złotych zwykle oferowane są bez karty pamięci (wyjątkiem jest Transcend). To oznacza, że do ceny urządzenia trzeba jeszcze doliczyć nośnik dobrej klasy: najlepiej 10. Wtedy można liczyć na bezproblemową rejestrację danych. Na szczęście ceny nośników wyraźnie spadły i bez trudu można znaleźć pojemne karty (powyżej 16 GB) w bardzo przystępnej cenie.

Jakość filmów? Znacznie lepsza niż w tanim sprzęcie

Cena jest odzwierciedleniem jakości nagrań. O ile najtańsze wideo rejestratory w cenie poniżej 200 zł zwykle kojarzyły się z filmami niskiej jakości o tyle testowany przez nas droższy sprzęt prezentuje się lepiej. Znacznie lepiej. Wszystkie kamery za wyjątkiem egzemplarza marki Braun przydadzą się nie tylko do dobrych nagrań w ciągu dnia ale także i w nocy. Choć wciąż im sporo brakuje do najdroższych produktów samochodowych, to jednak jakość jest zwykle co najmniej satysfakcjonująca.

Transcend Drive Pro 200

Cena ok. 350 zł

Transcend Drive Pro 200 Transcend Drive Pro 200 Foto: Tomasz Okurowski / Auto Świat

Świetna kamera, która wśród testowanych wyróżnia się bardzo dobrą jakością obrazu i porządnym wykonaniem. Szczególnie dobrze wypada podczas jazdy w nocy. Zaszumienie obrazu jest do zaakceptowania. Z odczytaniem tablic drogowych nie ma problemu. Sprawdza się także w przypadku rozpoznania napisów świecących reklam z którymi część kamer ma spory problem (zamiast napisów duża kolorowa plama). W ciągu dnia jakość nagrań jest dobra: widać priorytet na podwyższenie jasności obrazu, by lepiej zarejestrować zacienione miejsca. Niestety ceną za to są czasami prześwietlone najbardziej jasne fragmenty (np. niebo).

Uwaga: kamera jest przyklejana do szyby. Nie sprawdzi się zatem wśród tych użytkowników, którzy często przekładają wideo rejestrator z jednego samochodu do drugiego.

Plusy - Wysoka jakość nagrań, czytelny ekran, porządne wykonanie, karta pamięci w zestawie, obsługa, kąt widzenia, wbudowane Wi-Fi do komunikacji ze smartfonem

Minusy - Tendencje do prześwietlania obrazu nieba w przypadku jazdy przy zacienionych miejscach, brak polskiego menu, kamera jest przyklejana do szyby: utrudnienie dla osób używających jednej kamery w kilku samochodach, obudowa o dużych gabarytach

Ocena: bardzo dobry

Overmax Camroad 6.1

Cena ok. 330 zł

Overmax Camroad 6.1 Overmax Camroad 6.1 Foto: Tomasz Okurowski / Auto Świat

Pomysłowa, kompaktowa kamera, która wyróżnia się wyposażeniem: zawiera bowiem odbiornik GPS. Niestety pod względem ergonomii nie do końca przemyślana. Wtyczka anteny GPS nieznacznie zahacza o uchwyt. Pod względem wygody demontażu i ponownego zakładania: tylko przeciętnie.

Pod względem jakości obrazu Overmax wypada dobrze: w ciągu dnia jak i w nocy. Niemniej w trakcie nocnej jazdy nie radzi sobie z jasnymi obiektami (oświetlone tablice reklamowe są nieczytelne). Pod tym względem Transcend i Modecom są lepsze. Za to w ciągu dnia Overmax wypada bardzo dobrze: najlepiej ze wszystkich testowanych wideo rejestratorów. Naturalne barwy i zrównoważenie oświetlenia są świetne.

Plusy - Jakość wykonania, wbudowany odbiornik GPS, dobra jakość obrazu szczególnie w ciągu dnia

Minusy - Problemy z odczytaniem napisów z podświetlonych tablic i reklam podczas nocnego zapisu, zastrzeżenia do ergonomii, przeciętna wygodna zakładania i zdejmowania kamery

Ocena: dobry+

Modecom MC-CC10

Cena ok. 280 zł

Modecom MC-CC10 Modecom MC-CC10 Foto: Tomasz Okurowski / Auto Świat

Mała, poręczna kamera. Zajmuje niewiele miejsca na szybie i jest porządnie wykonana. Uznanie za pomysłowe rozwiązanie: przyssawkę do szyby z zintegrowanym gniazdem zasilania. Dzięki temu na co dzień łatwiej zdejmować i zakładać kamerę.

Jakość nagrań w ciągu dnia jest satysfakcjonująca. Kamera nie ma problemów z reakcją na zmiany oświetlenia (np. jazda przez las w słoneczny dzień). Zastrzeżenia budzi przede wszystkim przejaskrawienie kolorów. W nocy zaskakująco dobrze. Modecom mile zaskakuje dobrą czułością (nie ma problemów z odczytaniem napisów oświetlonych reklam). Nieco słabiej w przypadku gorzej oświetlonych obiektów. Mimo wszystko na tle rywali wypada całkiem dobrze.

Plusy - Kompaktowe wymiary, polskie menu i wygodna obsługa, wykonanie, przyssawka z gniazdem zasilania, dobra jakość nagrań szczególnie w nocy

Minusy - Przejaskrawienie kolorów w ciągu dziennego nagrania,

Ocena: dobry

XBLITZ Black Bird

Cena ok. 270 zł

XBLITZ Black Bird XBLITZ Black Bird Foto: Tomasz Okurowski / Auto Świat

Pod względem jakości obrazu Xblitz prezentuje się wystarczająco dobrze. Nocne sceny zawierają nieznacznie większy poziom szumów co rywale. Z odczytaniem większości tablic drogowych zwykle nie ma problemu. Gorzej z podświetlonymi reklamami: niestety zwykle całość zlewa się w jednolitą plamę, co bardzo utrudnia odczyt. W ciągu dnia Xblitz sprawuje się bardzo dobrze: nawet podczas jazdy w silnym słońcu. Poziom kontrastu jest satysfakcjonujący: cały obraz jest wystarczająco dobrze zrównoważony.

Xblitz jest porządnie wykonany. Trudno mieć także zastrzeżenia co od obsługi. Wideo rejestrator wygodnie zakłada się i zdejmuje z uchwytu. Pod tym względem niektórzy konkurenci mogą naśladować rozwiązanie Xblitz.

Plusy - Szeroki kąt, dobry poziom kontrastu w trakcie nagrań w ciągu dnia, dobra reakcja na silniejsze światło, jakość wykonania, niewielkie rozmiary, wygodne zakładanie i zdejmowanie

Minusy - Większy poziom szumów w trakcie nocnej jazdy niż u większości rywali w teście, problemy z odczytaniem treści oświetlonych tablic

Ocena: dobry

Braun B-BOX T3

Cena ok. 310 zł

Braun B-BOX T3 Braun B-BOX T3 Foto: Tomasz Okurowski / Auto Świat

Testowy egzemplarz zdecydowanie odstaje od reszty. Niestety nie było możliwości zmiany rozdzielczości nagrań na lepszą. Stąd pod względem jakości obrazu Braun wypadł najsłabiej ze wszystkich testowanych wideo rejestratorów. Różnica w rozdzielczości była na tyle duża, że Braun nie miał żadnych szans. I to głównie jakość obrazu zaważyła na niskiej ocenie. Gdyby nie to, Braun mógłby zyskać lepsze noty.

Niewielka kamera nie zajmuje zbyt wiele miejsca na szybie. Jakość wykonania jest satysfakcjonująca: trudno mieć szczególne zastrzeżenia. Niemniej wygoda zakładania i zdejmowania z uchwytu jest tylko przeciętna.

Plusy - Kompaktowe wymiary, jakość wykonania

Minusy - Bardzo niska jakość nagrań, w testowym egzemplarzu brak możliwości zmiany rozdzielczości nagrań na wyższą, przeciętna wygoda zakładania i zdejmowania kamery z uchwytu

Ocena: mierna

Poleć
Udostępnij
0
gazeta
W tym tygodniu w sprzedaży: Auto Świat 45/2017 już w sprzedaży, a w nim m.in. elektryczna ofensywa BMW; Citroen C4 Cactus po liftingu; porównanie kompaktowych kombi z dieslami; test Kii Stinger; wielki test żarówek; porady jak uzywać świateł; Mazda 6 z drugiej ręki; używane minivany za 35-40 tys. zł.
Czy w samochodzie używasz wideo rejestratora?
Tak

38 %

Nie

62 %

Tak
Nie udało się dodać załącznika.
Nie udało się dodać więcej załączników, usuń któryś z już dodanych
Poczekaj chwilę - trwa dodawanie załączników.

Komentarz został wysłany.

Przepraszamy Twój komentarz nie może zostać wysłany

Wkrótce pojawi się w serwisie. Zachęcamy do dalszej dyskusji. Wystąpił błąd i nie można zapisać komentarza.

 
No photo

Wpisz, jak chcesz się przedstawić
lub zaloguj się

Komentarze (37)

No photo
No photo ~adam Użytkownik anonimowy
~adam :
No photo ~adam Użytkownik anonimowy
Nie oszukujmy się, ale za 250 zł to raczej nic przyzwoitego nie znajdziemy. A kamerki sportowe zostawmy na rower. Kamerka samochodowa musi mieć dobrą i jasną optykę, automatyczny dobór jasności i ostrości obrazu, wbudowany GPS pobierający czas z satelitów i dokładną lokalizację miejsca zdarzenia. Oraz czujnik zderzeniowy. A teraz porównajcie sobie sami parametry np: HP F310 i taniej chińszczyzny za 200 zł.
21 paź 14 15:37 | ocena: 63%
Liczba głosów:8
63%
38%
| odpowiedzi: 1
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~smart Użytkownik anonimowy
~smart
No photo ~smart Użytkownik anonimowy
do ~GOŚĆ:
No photo ~GOŚĆ Użytkownik anonimowy
11 paź 14 21:02 użytkownik ~GOŚĆ napisał
Ja polecam Mobiusa ActionCam. Kamerka, która z założenia miała być kamerką sportową, ale w praktyce wyszedł świetny wideo rejestrator. Nie ma wbudowanego ekranu, ale dzięki temu ma kompaktowy wymiar (jest troszkę większa od pudełka zapałek). Dodatkowo ma
Ten mobius ma zaledwie (na papierze) 90 stopni kąt widzenia. Wiadomo, że producenci okłamują z tym kątem i jeśli mamy na pudełku kąt 120 to trzeba się liczyć z tym, że ma maksymalnie 90 (miałem egzemplarz który miał 47). W samochodzie kąt jest bardzo ważny.
21 paź 14 08:21 | ocena: 71%
Liczba głosów:7
71%
29%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~badener Użytkownik anonimowy
~badener :
No photo ~badener Użytkownik anonimowy
Skąd takie ceny - 280, 350 złotych za dobrą kamerkę? Jak kupiłem za... 19,99 euro Full HD G1WH (widzę na forum że inni tez ją chwalą). Jest wyyyyystarczająco dobra i niezawodna i uważam że lepszej w samochodzie nie trzeba. Za dodatkowe 2,38 euro (z przesyłką) kupiłem uchwyt do mocowania jej z tyłu lusterka (w komplecie był tylko uchwyt z przyssawką) i nawet jej nie wyciągam z auta. I nawet jesli ukradną to mała strata
21 paź 14 11:14 | ocena: 53%
Liczba głosów:15
47%
53%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~Adam Użytkownik anonimowy
~Adam :
No photo ~Adam Użytkownik anonimowy
Ja znowu polecam chińską G1WH, za około 250 do dostania w necie. Super obraz, w nocy wszystko widać w samym świetle reflektorów, jest naprawdę warta ceny.
12 paź 14 00:18 | ocena: 73%
Liczba głosów:11
73%
27%
| odpowiedzi: 3
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~J.Psikuta Użytkownik anonimowy
~J.Psikuta :
No photo ~J.Psikuta Użytkownik anonimowy
amatorskie porownanie klonow i kopiii kamer znanych na siwecie....(oprocz transcent 200) to sa imitacje kamer LS300W > GT300W > G1WH w innych obudowach i zrobione na szybko na polski rynek,...
15 paź 14 01:23 | ocena: 70%
Liczba głosów:10
70%
30%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~Taki Jeden Użytkownik anonimowy
~Taki Jeden
No photo ~Taki Jeden Użytkownik anonimowy
do ~Adam:
No photo ~Adam Użytkownik anonimowy
12 paź 14 00:18 użytkownik ~Adam napisał
Ja znowu polecam chińską G1WH, za około 250 do dostania w necie. Super obraz, w nocy wszystko widać w samym świetle reflektorów, jest naprawdę warta ceny.
Xblitz black bird jest w podobnej cenie, pod względem jakości nagrań jest zbliżony (ta chyba ta sama kamerka co G1WH, tylko z inną optyką), za to ma lepszy kąt widzenia. Co prawda nie ma tych 170 stopni, którymi chwali się dystrybutor, ale G1WH też bardzo daleko do obiecanych 140 stopni.
21 paź 14 10:09 | ocena: 100%
Liczba głosów:2
100%
0%
| odpowiedzi: 1
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~luki Użytkownik anonimowy
~luki :
No photo ~luki Użytkownik anonimowy
Jedno to kamera, a reszta to jak firma dba o klienta. Od lat kupuje kamerki MIO. Mam już drugi model i powiem tyle. Szacun za to jak ta firma wspiera klienta w postaci aktualizacji i wsparcia technicznego. Śmiem wątpić żeby firmy powyżej wspierały klientów aktualizacjami za rok czy dwa.....
21 paź 14 11:28 | ocena: 50%
Liczba głosów:4
50%
50%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~ufok0000 Użytkownik anonimowy
~ufok0000
No photo ~ufok0000 Użytkownik anonimowy
do ~kapa:
No photo ~kapa Użytkownik anonimowy
21 paź 14 09:32 użytkownik ~kapa napisał
Ani słowa o rozdzielczości. Podanie rozdzielczości tych kamer skróci artykuł do dwóch zdań
Rozdzielczość ma niestety niewiele wspólnego z jakością. Dobre VGA bywa lepsze od chińskiego FullHD,
21 paź 14 11:17 | ocena: 67%
Liczba głosów:6
33%
67%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~badener Użytkownik anonimowy
~badener
No photo ~badener Użytkownik anonimowy
do ~Hmmm:
No photo ~Hmmm Użytkownik anonimowy
21 paź 14 10:51 użytkownik ~Hmmm napisał
Ciekawe czemu w zestawieniu nie ma kamerki G1WH, którą można kupić poniżej 150zł?
No może trzeba troche ciut więcej niz 150 złotych i można kupić... dwie takie kamerki.
Ja np zaplaciłem za nią 19,99 euro wraz z przesyłką. Jedt naprawdę dobra i wystarczająca do tego celu jakiemu ma służyć.
Pozdrawiam.
21 paź 14 11:24 | ocena: 100%
Liczba głosów:3
0%
100%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~Hmmm Użytkownik anonimowy
~Hmmm :
No photo ~Hmmm Użytkownik anonimowy
Ciekawe czemu w zestawieniu nie ma kamerki G1WH, którą można kupić poniżej 150zł?
21 paź 14 10:51 | ocena: 60%
Liczba głosów:5
60%
40%
| odpowiedzi: 1
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:

Z kategoriiZobacz więcej »

Pokaż więcej
Foto: Tomasz Okurowski / Auto Świat

Test kamer powyżej 280 zł

Cena jest odzwierciedleniem jakości nagrań. O ile najtańsze wideo rejestratory w cenie poniżej 200 zł zwykle kojarzyły się z filmami niskiej jakości o tyle testowany przez nas droższy sprzęt prezentuje się lepiej. Znacznie lepiej.Ale jest też wyjątek.

Kamera do samochodu: droższa jest lepsza? (slajd 1 z 7)

Reklamy
Koniec bloku reklamowego
Foto: Tomasz Okurowski / Auto Świat

Reklamy
Koniec bloku reklamowego
Foto: Tomasz Okurowski / Auto Świat

Reklamy
Koniec bloku reklamowego
Foto: Tomasz Okurowski / Auto Świat

Reklamy
Koniec bloku reklamowego
Foto: Tomasz Okurowski / Auto Świat

Reklamy
Koniec bloku reklamowego
Foto: Tomasz Okurowski / Auto Świat

Reklamy
Koniec bloku reklamowego
Foto: Tomasz Okurowski / Auto Świat

Reklamy
Koniec bloku reklamowego