Darmowe sprawdzenie VIN

Wprowadź Numer VIN
i sprawdź Historię Pojazdu

Jak gra cyfrowe radio w Polsce?

8 mar 13 17:16

W Warszawie i Kielcach trwa kolejna faza testów cyfrowego radia DAB+, które zapewne w dalszej przyszłości zastąpi tradycyjny analogowy FM. Oto pierwsze wrażenia z odbioru DAB+ na przenośnym odbiorniku

Udostępnij
0
Skomentuj

Na cyfrowe radio w Polsce trzeba będzie znacznie dłużej poczekać niż na telewizję cyfrową DVB-T. Póki co wciąż w naszym kraju przeprowadzane są emisje testowe. Z przerwami trwająjuż od 2009 roku. Obecnie można odbierać cyfrowe radio w Warszawie z różnych nadajników (Pałac Kultury i Nauki, Hotel Marriot i pobliska miejscowość Kawęczyn) a także w Kielcach. Eksperymenty prowadzi dwóch operatorów: Emitel oraz INFO-TV.

Odpowiedni sprzęt do odbioruBy skorzystać z cyfrowego radia potrzebny jest odpowiedni sprzęt. W przypadku sprzętu samochodowego nie jest łatwo. Rodzimi importerzy zwykle unikają sprowadzania radioodtwarzaczy dostosowanych do systemu DAB+, gdyż co zrozumiałe popyt jest znikomy. Stąd w teście wykorzystaliśmy odbiornik Nokia CU-17A podłączony do starego już smartfonu Nokia N8. Dzięki wyjściu AUX z odbiornika, można słuchać cyfrowego radia także w samochodach bez odpowiedniego tunera. Wystarczy podłączyć tuner DAB do wejścia AUX w radiu samochodowym. Oczywiście wspomniane rozwiązanie ma istotne wady. Przewód połączeniowy (słuchawkowy) służy jako antena, więc przechowywany w samochodzie ma wpływ na pogorszenie jakości odbioru. Nic bowiem nie zastąpi porządnej anteny na dachu lub w ostateczności specjalnej anteny zatopionej w szybie.

Zasięg DAB poza miastoW centrum Warszawy niewielki odbiornik dobrze radził sobie z wyszukiwaniem i odbiorem stacji. Także w samochodzie. Znacznie gorzej było podczas zjazdu do garażu lub przebywania w budynku. Wówczas o sygnał do odbioru radia było bardzo trudno. Im dalej od Warszawy tym gorzej. Wprawdzie użytkownicy stacjonarnych odbiorników DAB mogą odbierać sygnał nawet w Grójcu czy Tczewie, to w przypadku modułu z prostą anteną w postaci przewodu słuchawkowego nie można marzyć o tak dużym zasięgu. Jeszcze w granicach miasta zaczynają się problemy z odbiorem.

Przede wszystkim Polskie RadioOdbiornik bez problem wyszukał i rozpoznał 12 rozgłośni – znacznie szybciej niż trwa skanowanie zakresu FM. Większość stanowią rozgłośnie Polskiego Radia: programy takie jak Jedynka, Dwójka i Trójka, które są zdublowane. Wśród nadawanych kanałów są jeszcze Radio dla Ciebie i Radio Kielce. Co ciekawe nie wszystkie stacje można było odbierać. Trudno obecnie określić, czy jest to problem, który leży po stronie nadawcy, operatora systemu czy samego odbiornika. Niemniej w porównaniu z emisjami testowymi przed kilku laty rozgłośni jest znacznie mniej. I brakuje również multimedialnych gadżetów takich jak kolorowe logo stacji. Ale za to jest transmisja informacji drogowych do nawigacji.

Jak brzmi cyfrowe radio?Jakość dźwięku jest zróżnicowana. Niestety odbiornik CU-17A i aplikacja nie są wyposażone w jakiekolwiek funkcje, dzięki którym można byłoby uzyskać informacje o jakości sygnału. Niemniej różnice nie trudno usłyszeć. Odbiór pierwszych programów z listy jest bardzo dobry a jakość dźwięku wyraźnie lepsza niż radia FM. Przeciętny użytkownik zwykle ocenia jakość po głośności. Nic bardziej błędnego. Wprawne ucho wychwyci znacznie lepszą jakość dźwięku, muzykalność, nasycenie szczegółami i dynamikę. Jest to tym łatwiejsze, że odbiór na kanałach oznaczonych jako Test był znacznie odmienny: wrażenie jakbyśmy słuchali radia na falach długich. Wyraźnie brakowało tonów wysokich.

Niewykluczone jednak, że problem z dźwiękiem w którym brakuje wysokich tonów leży po stronie samego odbiornika CU-17A, który może nie radzić sobie z kodowaniem dźwięku AAC+. Zresztą, część kanałów mimo identyfikacji pozostawała „głucha”. Niebawem porównamy pracę odbiornika ze sprzętem samochodowym, więc wówczas łatwiej będzie o lepszą weryfikację działania sprzętu.

W cyfrowym radiu nie powinno być zakłóceń tak charakterystycznych dla radia analogowego. Zasada jest prosta: albo odbieramy sygnał najwyższej jakości albo wcale. Niemniej nie trudno wychwycić moment, gdy zbliżamy się do zasięgu pracy nadajnika albo miejsca, które skutecznie tłumi sygnał cyfrowego radia. Dźwięk zaczyna się rwać co przypomina nieco przerwy w odtwarzaniu płyty (na wskutek wstrząsów). Zwykle wówczas sygnał dość szybko znika i dopóki nie znajdziemy się w optymalnym miejscu do odbioru, tuner DAB ma problemy z przywróceniem słuchanej rozgłośni.

Czy warto czekać na DAB?Wbrew pozorom odpowiedź nie jest jednoznaczna. Przedłużające się wprowadzanie DAB do Polski może oznaczać prawdopodobieństwo porażki nowej technologii w naszym kraju. Jeśli tylko koszty transmisji danych staną się wyjątkowo przystępne to poważną alternatywą dla DAB stanie się radio internetowe i sieciowe serwisy muzyczne. Ich bogactwo wyboru (tysiące stacji radiowych z całego świata i miliony nagrań) jest nie do zlekceważenia. Jeśli zatem za symboliczną opłatą za transfer możemy słuchać stacji z całego świata, to czy ktokolwiek zdecyduje się na DAB? Wbrew pozorom jakość dźwięku wcale nie musi być istotna. W epoce MP3 i strumieniowej transmisji muzyki jakość dźwięku na poziomie płyty CD powoli przestaje być doceniana.

Poleć
Udostępnij
0
gazeta
W tym tygodniu w sprzedaży: Auto Świat 19/2018 już w sprzedaży, a w nim m.in. pierwsza jazda prototypem BMW serii 8, Suzuki Swift Sport i nowym Mercedesem Klasy G; Nissan Micra kontra Volkswagen Polo; testy BMW i3s, Audi A7 i Mitsubishi Space Star; instalacja LPG w hybrydzie i zasilanie gazem ziemnym; pierwszeństwo w ruchu drogowym; pierwszy test Ferrari 488 Pista; wizyta w fabryce FCA w Tychach; dodatek "Używane ekstra".

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Z kategoriiZobacz więcej »

Pokaż więcej

Jak gra cyfrowe radio w Polsce? (slajd 1 z 4)

Reklamy
Koniec bloku reklamowego