Darmowe sprawdzenie VIN

Wprowadź Numer VIN
i sprawdź Historię Pojazdu

Pojawiły się pierwsze jesienne mgły - jak prawidłowo używać świateł w samochodzie?

9 lis, 08:11

Na razie skończyła się złota, polska jesień, a w wielu regionach Polski pojawiły się mgły, które znacznie utrudniają jazdę samochodem. W takich warunkach nie tylko trzeba zachować szczególną ostrożność, ale należy też wiedzieć, jak prawidłowo używać świateł. Tak, by nie oślepiać innych użytkowników drogi.

Udostępnij
0
Skomentuj
Na jakich światłach jeździmy we mgle? Na jakich światłach jeździmy we mgle? Foto: Archiwum / Auto Świat

Dobrze znamy przypadki, gdy podczas niewielkiej mgły kierowcy włączają w swoim pojeździe tylne światło przeciwmgielne. Są przekonani, że włączając ten rodzaj oświetlenia, robią dobrze, bo są lepiej widoczni i pomagają w ten sposób innym kierowcom. Jest jednak na odwrót – zamiast pomagać, tylko utrudniają, bo jazda za takim pojazdem po prostu bardzo męczy wzrok. Poza tym, nadużywanie świateł przeciwmgielnych może wiązać się z otrzymaniem 2 punktów karnych oraz mandatu w wysokości 100 zł.

Kolejny przypadek: jadący przed nami pojazd ma włączone światła do jazdy dziennej, a to oznacza, że nie ma z tyłu oświetlenia i tym samym w takich warunkach jest niemal niewidoczny. A co z tymi kierowcami, którzy jeżdżą z włączonymi przednimi światłami przeciwmgielnymi w warunkach dobrej widoczności?

Kiedy używać świateł przeciwmgielnych z przodu?

Kodeks mówi: „W czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, spowodowanej mgłą, opadami atmosferycznymi lub innymi przyczynami, kierujący jest obowiązany włączyć światła mijania lub przeciwmgłowe przednie albo oba te światła jednocześnie”. W przepisie tym nie ma ani słowa o światłach do jazdy dziennej, co oznacza, że we wspomnianych warunkach nie można ich używać!

Inny zapis kodeksu informuje jednak o wyjątkach, gdy można włączyć światła przeciwmgielne, nawet gdy widoczność jest dobra: „Na drodze krętej, oznaczonej odpowiednimi znakami drogowymi, kierujący pojazdem może używać przednich świateł przeciwmgłowych od zmierzchu do świtu, również w warunkach normalnej przejrzystości powietrza”.

Przednie światła przeciwmgielne można używać w warunkach dobrej przejrzystości powietrza, ale tylko na drogach krętych! Przednie światła przeciwmgielne można używać w warunkach dobrej przejrzystości powietrza, ale tylko na drogach krętych! Foto: Archiwum / Auto Świat

Wniosek: Jadąc we mgle, włączamy światła mijania lub przeciwmgielne przednie – celowo w kodeksie pojawia się „lub”, bo światła przeciwmgielne przednie nie są obowiązkowym wyposażeniem pojazdu.

A co przepisy mówią o używaniu świateł do jazdy dziennej?

„W czasie od świtu do zmierzchu w warunkach normalnej przejrzystości powietrza, zamiast świateł mijania, kierujący pojazdem może używać świateł do jazdy dziennej".

We mgle nie jeździmy na światłach do jazdy dziennej! We mgle nie jeździmy na światłach do jazdy dziennej! Foto: Archiwum / Auto Świat

Wniosek: we mgle nie można używać świateł do jazdy dziennej i trzeba wówczas włączyć światła mijania lub przeciwmgielne przednie.

Włącz światła tylne we mgle, gdy widoczność spadnie poniżej 50m! Włącz światła tylne we mgle, gdy widoczność spadnie poniżej 50m! Foto: Archiwum / Auto Świat

Kiedy używać świateł przeciwmgielnych z tyłu?

Oto co znajdziemy w kodeksie: „Kierującym pojazdem może używać tylnych świateł przeciwmgłowych, jeżeli zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 m. W razie poprawy widoczności kierujący pojazdem jest obowiązany niezwłocznie wyłączyć te światła”.

Wniosek: światła przeciwmgielne tylne włączamy tylko przy naprawdę dużej mgle, kiedy podczas jazdy ledwo widzimy światła pojazdu poprzedzającego. W innym wypadku światła te należy wyłączyć, bo będziemy innych oślepiać i stwarzać dodatkowe zagrożenie.

Poleć
Udostępnij
0

Polecamy także:

gazeta
W tym tygodniu w sprzedaży: Auto Świat 38/2018 już w sprzedaży, a w nim m.in. nowa Octavia i inne nowości Skody; pierwsze jazdy Fiatem 500X z silnikiem z Polski i Lexusem UX; narodziny marki Vinfast; porównanie kompaktów z benzyniakami turbo; czyszczenie wtryskiwaczy; niebezpieczne pojazdy elektryczne; VW Golf VII z drugiej ręki; Top 5 - używane auta sportowe; dodatek specjalny "Telefon w aucie".

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Z kategoriiZobacz więcej »

Pokaż więcej