Darmowe sprawdzenie VIN

Wprowadź Numer VIN
i sprawdź Historię Pojazdu

Kierowcy już mogą wzajemnie się ostrzegać w Apple CarPlay

25 paź, 09:33

Po Google Maps pora na kolejną nawigację w Apple CarPlay. Nową aktualizację udostępnił jeden z najpopularniejszych światowych ostrzegaczy drogowych: Waze. Mieliśmy już okazję przejechać się z nowym programem.

Udostępnij
0
Skomentuj
Nawigacja i ostrzegacz Waze w Apple CarPlay Nawigacja i ostrzegacz Waze w Apple CarPlay Foto: Tomasz Okurowski / Auto Świat Connected Car
  • Dzięki CarPlay niektóre programy z telefonów iPhone mogą się pojawić na ekranie kompatybilnego radia samochodowego
  • By skorzystać z nowej funkcji, wystarczy zaktualizować telefon iPhone do wersji iOS 12
  • Nowe aplikacje nawigacyjne do CarPlay przygotowują także polskie firmy. W planach są m.in. AutoMapa, NaviExpert i Yanosik

Przed nami prawdziwy wysyp aplikacji nawigacyjnych do telefonów iPhone. Wszystko za sprawą odblokowania dostępu do nawigacji w trybie samochodowym CarPlay. To dzięki niemu na ekranie w samochodzie możemy zobaczyć wybrane programy z telefonu. Apple aż 4 lata blokowało dostęp do innych aplikacji GPS aniżeli własne Apple Maps. Najwyższa pora na zmiany.

Jako pierwsze zareagowało Google Maps. Zaledwie kilka dni po nim pojawiła się kolejna aplikacja (należy do Google), czyli Waze. To obecnie jeden z najbardziej znanych na całym świecie ostrzegaczy drogowych. Waze to połączenie bezpłatnej nawigacji z funkcją wymiany informacji między kierowcami. Choć w Polsce nie jest tak popularny jak Yanosik to i tak sukcesywnie powiększa grono swoich użytkowników co szczególnie widać w obrębie największych polskich aglomeracji. Wystarczy jednak przejechać się do naszych południowych sąsiadów, by przekonać się o tym, jak bardzo jest ceniony przez lokalnych kierowców. Zgłoszeń jest całkiem sporo.

Waze z trybie CarPlay prezentuje się świetnie, ale podobnie jak Google ma ograniczoną funkcjonalność. Nie można skorzystać z głosowego wybierania adresu czy możliwości udostępnienia czasu przyjazdu znajomym. Brakuje także wygodnego sprawdzania punktów POI po drodze. Dobrze, że zachowano możliwość dodania jednego punktu pośredniego do już oszacowanej trasy. Dziwi także spore marnotrawstwo miejsca na dużym ekranie. W przypadku wyświetlacza 9,2 cala w Skodzie Karoq ramki ze wskazówkami oraz informacji o podróży są zdecydowanie za małe.

Cztery podstawowe rodzaje ostrzeżeń Waze w CarPlay Cztery podstawowe rodzaje ostrzeżeń Waze w CarPlay Foto: Tomasz Okurowski / Auto Świat Connected Car

Trzeba jednak przyznać, że Waze w CarPlay działa bardzo szybko, a płynność grafiki jest wyśmienita (iPhone 7). Program sprawnie reaguje na zmianę kierunku jazdy i na nowo wyznacza trasę. Waze można pochwalić także za dość szybkie wyznaczanie tras alternatywnych. Trzeba jedynie przywyknąć do zgłaszania dostrzeżonych utrudnień czy zagrożeń drogowych. Klikając np. w ikonę niebezpieczeństwo, pojawi się spore menu z bardziej szczegółowymi danymi. Wówczas trzeba przebrnąć przez opisy, by np. wysłać alarm o zatrzymanym pojeździe.

By skorzystać z Waze w CarPlay wystarczy zaktualizować iPhone (do wersji iOS12), a następnie pobrać najnowsze wersje aplikacji ze sklepu Apple. W przypadku Waze polecamy skorzystanie z domowego Wi-Fi. Do pobrania jest bowiem ponad 160 MB danych.

Poleć
Udostępnij
0

Polecamy także:

gazeta
W tym tygodniu w sprzedaży: Auto Świat 38/2018 już w sprzedaży, a w nim m.in. nowa Octavia i inne nowości Skody; pierwsze jazdy Fiatem 500X z silnikiem z Polski i Lexusem UX; narodziny marki Vinfast; porównanie kompaktów z benzyniakami turbo; czyszczenie wtryskiwaczy; niebezpieczne pojazdy elektryczne; VW Golf VII z drugiej ręki; Top 5 - używane auta sportowe; dodatek specjalny "Telefon w aucie".

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Z kategoriiZobacz więcej »

Pokaż więcej