Darmowe sprawdzenie VIN

Wprowadź Numer VIN
i sprawdź Historię Pojazdu

Internet w samochodzie

1 cze 16 17:48

Z internetu w pojeździe coraz częściej chcieliby korzystać nie tylko pasażerowie, lecz także kierowca. I to zarówno na postoju, jak i w trakcie jazdy. Podpowiadamy, jak udostępnić sieć w kabinie

Udostępnij
0
Skomentuj

Samochodowy internet powoli staje się standardem, czy tego chcemy, czy nie. Według raportu Business Insidera za pięć lat na drogach całego świata będzie ponad 380 milionów pojazdów podłączonych do internetu. To oznacza, że już niebawem ponad 70 proc. nowo wyprodukowanych aut będzie fabrycznie wyposażonych w dostęp do sieci.

Internet w aucie to coraz tańsza opcja

Już teraz w polskich salonach bez trudu znajdziecie popularne modele, w których skorzystacie z funkcjonalności online. I nie są to jedynie drogie pojazdy premium (takich jak np. Audi, BMW czy Mercedes), lecz także niedrogie wersje aut jak: Peugeot 208, Renault Clio, Seat Ibiza, Toyota Yaris czy Skoda Fabia. Nawet już kilkaset zł dopłaty wystarczy na zakup odpowiedniej opcji.

Do czego przydaje się internet w aucie?

Możliwości jest wiele. W trakcie podróży możecie w radiu z dużym ekranem sprawdzić najświeższe informacje o korkach, dane pogodowe, przejrzeć bieżącą pocztę elektroniczną, uzyskać informacje o wydarzeniach w kraju i na świecie, wyszukać adresy i miejsca za pośrednictwem Google’a czy posłuchać muzyki z wyspecjalizowanych serwisów, takich jak Spotify. W przypadku najbardziej zaawansowanych systemów można nawet automatycznie zaktualizować mapę i przeprowadzić zdalną diagnostykę samochodu.

Dostęp do niektórych funkcji jest możliwy tylko na postoju. Wówczas – tak jak m.in. w Renault czy Volvo – możecie odwiedzić sklep z aplikacjami, wybrać odpowiedni program i wykonać automatyczną instalację w systemie multimedialnym auta. Podobnie jest w przypadku aktualizacji map oraz innych dodatków wzbogacających pokładową nawigację.

W starym samochodzie także można surfować po sieci!

Żeby skorzystać z opcji online, nie trzeba jednak inwestować w nowy samochód. Nawet w kilkunastoletnich autach możecie zapewnić dostęp do sieci. Nie musicie nawet wymieniać radia na nowy sprzęt multimedialny dobrej firmy. Sieć można wykorzystać na potrzeby pasażerów (np. dzieci). Dzięki temu obejrzą bajki w takich serwisach, jak YouTube, lub odwiedzą specjalne portale dziecięce z licznymi grami, słuchowiskami i muzyką (przykładowo: Dladzieci.pl).

Funkcjonalność online w starszym samochodzie nie wymaga żadnych dużych inwestycji. Wystarczy nawet najtańszy tablet z Wi-Fi (za 100 zł) i bezprzewodowy dostęp do sieci przez niemal dowolny smartfon. Tanie telefony z Androidem i opcją współdzielenia internetu kosztują mniej niż 200 zł.

Ograniczenia zasięgu

Warto pamiętać, że internet samochodowy jest dostępny przez sieć telefonii komórkowej. To oznacza, że skorzystacie z niego tylko wtedy, gdy macie zapewniony dostęp do sieci. W górzystym terenie, na dużych obszarach leśnych lub na mało uczęszczanych drogach mogą się zdarzyć miejsca, w których trudno liczyć na połączenie. Ponadto wszędzie tam, gdzie nie ma jeszcze dostępu do szybszego transferu danych (LTE), trudniej będzie korzystać z serwisów do oglądania filmów czy słuchania muzyki.

Internet w aucie za:

- Dostęp do informacji o korkach i utrudnieniach na drogach. Kierowca wie, co dzieje się na drodze.

- Dostęp do serwisów muzycznych jako dobra alternatywa dla własnego archiwum i płytoteki.

- Prognoza pogody. Przydatna szczególnie w sytuacji alarmów o: zagrożeniu załamaniem pogody, intensywnych opadach czy silnym wietrze.

- Możliwość odczytu kluczowych parametrów samochodu i porady dotyczące ekojazdy.

Internet w aucie przeciw:

- Producenci aut zyskali możliwość szybszego gromadzenia danych o eksploatacji aut.

- Dostępne rozwiązania fabryczne mogą ograniczać funkcjonalność (np. router zajmuje jedyne dostępne gniazdo USB).

- Zbyt intensywne korzystanie z internetu podczas jazdy odwraca uwagę kierowcy – zagrożenie w ruchu.

Internet w aucie naszym zdaniem

Internet najłatwiej docenić podczas podróży z dziećmi. Słuchowiska czy bajki to dobry sposób na zabicie nudy. Przy obecnych kosztach transferu danych nie musicie się obawiać, że dostęp do sieci będzie kosztowną rozrywką w kraju.

Poleć
Udostępnij
0

Polecamy także:

gazeta
W tym tygodniu w sprzedaży: Auto Świat 19/2018 już w sprzedaży, a w nim m.in. pierwsza jazda prototypem BMW serii 8, Suzuki Swift Sport i nowym Mercedesem Klasy G; Nissan Micra kontra Volkswagen Polo; testy BMW i3s, Audi A7 i Mitsubishi Space Star; instalacja LPG w hybrydzie i zasilanie gazem ziemnym; pierwszeństwo w ruchu drogowym; pierwszy test Ferrari 488 Pista; wizyta w fabryce FCA w Tychach; dodatek "Używane ekstra".

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Z kategoriiZobacz więcej »

Pokaż więcej
Foto: Tomasz Okurowski / Auto Świat

Internet w samochodzie

Z internetowych funkcji w radiu samochodowym można skorzystać po połączeniu telefonu przez m.in. Android Auto i MirrorLink.

Foto: Tomasz Okurowski / Auto Świat

Foto: Tomasz Okurowski / Auto Świat

Foto: Tomasz Okurowski / Auto Świat

Foto: Tomasz Okurowski / Auto Świat

Foto: Tomasz Okurowski / Auto Świat

Foto: Tomasz Okurowski / Auto Świat

Internet w samochodzie (slajd 1 z 7)

Reklamy
Koniec bloku reklamowego