Darmowe sprawdzenie VIN

Wprowadź Numer VIN
i sprawdź Historię Pojazdu

„Przezroczyste” słupki i ekran HUD na całej szybie

17 lip 17 00:00

Przednie słupki nie zasłonią już żadnego widoku. A nawigacja poprowadzi jak grze komputerowej. Oto nowe technologie nad którymi pracuje Jaguar i Land Rover.

Udostępnij
0
Skomentuj
Jaguar: koncept nawigacji nowej generacji Jaguar: koncept nawigacji nowej generacji Foto: Jaguar / Jaguar

Jak może wyglądać pokładowa nawigacja satelitarna w niedalekiej przyszłości? I w jaki sposób można rozwiązać problem widoczności? Jaguar i Land Rover zaprezentowali koncept nowych systemów wspomagania kierowcy oraz nawigację kolejnej generacji. Jest co podziwiać.

Przednia szyba to jeden wielki ekran HUD na którym można wyświetlić mnóstwo informacji. Oczywiście rodzi to od razu pytanie czy kierowca nie będzie bombardowany zbyt dużą ilością danych. I czy będzie w stanie dalej należycie skupiać uwagę na drodze. To z pewnością będzie przedmiotem badań. A póki co prezentuje się bardzo interesująco.

Po co zmieniać szybę w wielki ekran HUD? Choćby po to by lepiej wykorzystać dane z nawigacji. Na szybie kierowca ujrzy przed sobą tzw. samochód widmo. Wirtualny model samochodu, który posłuży jako przewodnik. Samochód będzie pozostawiał charakterystyczny ślad przebiegu drogi, by prowadzenie  do celu wyglądało jak jazda po sznurku. Nie trudno o wrażenie, że nowy projekt czerpie inspiracje z gier komputerowych w których przeciwnik może być pokazywany w formie przezroczystego samochodu.

By nic nie umknęło uwadze kierowcy słupki samochodu zmieniono w ekrany na których jest ukazywany obraz z zewnętrznych kamer samochodu. Dzięki temu osiągnięto efekt przezroczystych słupków (przednich oraz środkowych a docelowo także tylnych). Wszelkie obiekty widoczne poprzez słupki mogą być potem dodatkowo oznaczone na szybie z HUD, by np. kierowca z odpowiednim wyprzedzeniem dojrzał pieszego. A to nie jedyne informacje. Dzięki połączeniu z internetem i dostępem do danych i infrastrukturze na szybie mogą się ukazywać informacje z mijanych obiektów. W przypadku stacji paliw może to być informacja o cenie danego paliwa. Wystarczy jednak zbliżać się do parkingu, by od razu poznać ilość wolnych miejsc. A podczas dojazdu do remontu odpowiednie ostrzeżenie wraz z zalecaną prędkością przejazdu i wskazanie o zwężeniu pasa.

Przezroczyste słupki w Jaguarze Przezroczyste słupki w Jaguarze Foto: Jaguar / Jaguar

Połączenie z infrastrukturą ma także wspomóc nawigację. Zamiast lakonicznych komend o skręcie w odpowiednią ulicę kierowca może usłyszeć wskazówki takie jak (skręć przy pobliskim pubie), którego lokalizacja może zostać podświetlona na szybie z HUD.  Ponadto podczas manewru automatycznie włączy się funkcja przezroczystego słupka, by maksymalnie poprawić widoczność. Ciekawym uzupełnieniem ma być rozpoznawanie ruchu głowy kierowcy. Gdy tylko odwróci w odpowiednią stronę może zostać włączony obraz z kamer przy środkowym słupku: rozwiązanie przydatne szczególnie podczas zmiany pasa lub manewrów na parkingu.

Brytyjczycy niestety jeszcze nie precyzują kiedy system mógłby zostać wdrożony do seryjnej produkcji. Z pewnością spory wpływ na technologię mają zewnętrzne firmy takie jak dostawcy map. Niewykluczone bowiem, że trzeba będzie dostosować metody gromadzenia danych o drogach z uwzględnieniem nowego typu nawigacji. A im więcej firm pracujących przy projekcie tym tempo wcale nie musi być szybsze.

Poleć
Udostępnij
0

Polecamy także:

gazeta
W tym tygodniu w sprzedaży: Auto Świat 38/2018 już w sprzedaży, a w nim m.in. nowa Octavia i inne nowości Skody; pierwsze jazdy Fiatem 500X z silnikiem z Polski i Lexusem UX; narodziny marki Vinfast; porównanie kompaktów z benzyniakami turbo; czyszczenie wtryskiwaczy; niebezpieczne pojazdy elektryczne; VW Golf VII z drugiej ręki; Top 5 - używane auta sportowe; dodatek specjalny "Telefon w aucie".
Nawigacja Jaguara z prowadzeniem jak w grach komputerowych i konsolowych: dobry pomysł?
Tak

89 %

Nie

11 %

Tak

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Z kategoriiZobacz więcej »

Pokaż więcej