Darmowe sprawdzenie VIN

Wprowadź Numer VIN
i sprawdź Historię Pojazdu

Nowa Skoda Fabia. Fabryczna nawigacja? Niekoniecznie.

30 lis 14 21:32

Kto planuje nową Fabię wyposażyć w fabryczną nawigację ma problem. Jedyna dostępna opcja to radio, które korzysta z aplikacji nawigacyjnej w telefonie. O ile jest to kompatybilny telefon.

Udostępnij
0
Skomentuj
MirrorLink w Skodzie Fabii MirrorLink w Skodzie Fabii Foto: Skoda / Skoda

Fabryczna nawigacja w Skodzie Fabia? Jak dotąd niedostępna. I to nie tylko w Polsce. Także na innych rynkach nie można zamówić fabrycznego radia z nawigacją. Sprawdziliśmy w czeskim i niemieckim konfiguratorze. O wbudowanej nawigacji ani słowa. Chyba, że jest to aplikacja zainstalowana w smartfonie: wówczas można ją wyświetlić na ekranie multimedialnego radia Bolero. Dzięki technologii MirrorLink.

Najnowsza Skoda Fabia to pierwsze auto czeskiej marki wyposażone w sprzęt z technologią MirrorLink. To oznacza, że po podłączeniu kompatybilnego smartfonu można sterować wybranymi aplikacjami telefonu poprzez firmowe radio. A na ekranie w desce rozdzielczej oglądać sklonowany obraz ze smartfonu. Rozwiązanie wydawałoby się niemal idealne: kierowca ma bowiem swobodę wyboru aplikacji. I nie jest uzależniony od producenta samochodu. Niestety w praktyce jest gorzej.

Skoda twierdzi, że obecnie jest tylko jeden model telefonu kompatybilny z radiem Bolero. To nowy HTC One M8. Radio nie współpracuje natomiast z innymi smartfonami wyposażonymi w technologię MirrorLink. Czesi potwierdzają, że Bolero nie jest kompatybilne z funkcją MirrorLink w smartfonach Samsunga i Sony.  Niestety ani słowem nie wspominają natomiast o starszych Nokiach z systemem Symbian: pierwszymi telefonami na rynku, które pojawiły się z funkcjonalnością MirrorLink.

Ograniczenie nie dotyczy tylko telefonu. Póki co użytkownicy HTC One M8 mają wybór tylko jednego programu nawigacyjnego. By skorzystać z nawigacji poprzez MirrorLink trzeba jeszcze zainwestować w popularne oprogramowanie nawigacyjne Sygic. A to oznacza kolejny wydatek: co najmniej kilkunastu euro. W zależności od promocji Sygic z mapą Europy kosztuje w sklepie Google Play od 25 do 49 euro.

Podsumujmy zatem. By skorzystać z jedynej opcji fabrycznej nawigacji w nowej Fabii trzeba przygotować się na następujące wydatki. Radio Bolero: cena zależnie od pakietu wynosi od 900 zł do 1650 zł. Smartfon HTC One M8: co najmniej 1700 zł (nie uwzględniamy promocji z abonamentem u operatorów sieci komórkowych). I jeszcze aplikacja Sygic z mapą Europy (od ok. 105 zł do 2010 zł).

Poleć
Udostępnij
0
gazeta
W tym tygodniu w sprzedaży: Auto Świat 19/2018 już w sprzedaży, a w nim m.in. pierwsza jazda prototypem BMW serii 8, Suzuki Swift Sport i nowym Mercedesem Klasy G; Nissan Micra kontra Volkswagen Polo; testy BMW i3s, Audi A7 i Mitsubishi Space Star; instalacja LPG w hybrydzie i zasilanie gazem ziemnym; pierwszeństwo w ruchu drogowym; pierwszy test Ferrari 488 Pista; wizyta w fabryce FCA w Tychach; dodatek "Używane ekstra".
Czy w samochodzie chciałbyś korzystać z nawigacji wbudowanej w smartfon i wyświetlanej na fabrycznym ekranie?
Tak

60 %

Nie

40 %

Tak

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Z kategoriiZobacz więcej »

Pokaż więcej