Darmowe sprawdzenie VIN

Wprowadź Numer VIN
i sprawdź Historię Pojazdu

Jak podłączyć nowe auto do internetu?

12 sie 15 15:32

Niestety, nie mamy dobrych wiadomości. Ciągle nie stworzono jednego standardu. Koncerny motoryzacyjne wciąż szukają optymalnego rozwiązania. I niestety testują to na klientach

Udostępnij
0
Skomentuj
Jak podłączyć auto do internetu Jak podłączyć auto do internetu Foto: Archiwum / Auto Świat

Jest kilka sposobów. Najpopularniejsze rozwiązanie to udostępnienie połączenia z siecią przez telefon. Zależnie od marki i modelu samochodu kierowca udostępnia internet w telefonie za pośrednictwem Bluetootha lub Wi-Fi.

Takie rozwiązanie znajdziecie nie tylko w niedrogiej Toyocie Yaris, lecz także w Mercedesie klasy S. Z pozoru wydaje się to wygodne: używamy swojego telefonu jako modemu tylko wtedy, gdy jest to potrzebne, i unikamy takich wydatków, jak dodatkowy abonament.

Niestety, rozwiązanie ma swoje wady. Gdy włączycie w telefonie udostępnianie internetu, bateria szybciej się wyczerpie. Musicie również liczyć się z gorszym zasięgiem sieci, zwłaszcza gdy telefon umieszczony jest nisko w schowku. Ponadto nie każda komórka ma funkcję udostępniania sieci, a to oznacza, że kierowca będzie musiał zmienić sprzęt na odpowiedni.

Alternatywnym rozwiązaniem okazuje się wbudowany fabrycznie specjalny modem w samochodzie (np. Audi, Volvo). Wówczas kierowca musi jedynie zainwestować w odpowiednią kartę SIM dowolnego operatora i dostosować taryfę do swoich potrzeb (jeśli podróżuje za granicę, będzie potrzebował karty z aktywną usługą roamingu i transferu danych). Kartę do modemu wkłada się tak samo, jak do zwykłego telefonu.

Problem doboru karty nie dotyczy kierowców, którzy wybiorą opcję abonamentu zapewnianego przez koncern motoryzacyjny. Wówczas wystarczy tylko uiszczać stałą opłatę (np. raz w roku) i można nie martwić się o koszty zarówno w kraju, jak i za granicą. W najbardziej zaawansowanych systemach modem z kartą SIM jest ukryty w samochodzie (np. BMW, Renault).

Użytkownik nie ma dostępu do urządzenia, a tym samym nie może zmienić karty ani operatora sieci komórkowej. Nie musi jednak martwić się o transfer danych, gdyż w ramach wykupionego abonamentu może swobodnie korzystać z aplikacji oraz przeglądać strony w kraju i za granicą.

Niestety, kierowca musi liczyć się z tym, że nawet jeśli nie korzysta z funkcji online, to wytwórca auta może mieć dostęp do danych diagnostycznych i sprawdzać sposób eksploatacji poprzez opcję zdalnej diagnostyki.

Ukryty modem jest dobry, ale...

Z punktu widzenia techniki modem z kartą SIM podłączony do zewnętrznej anteny zapewnia najlepszy odbiór internetu. Niestety, wciąż jest to dość kosztowne rozwiązanie.

Poleć
Udostępnij
0

Polecamy także:

gazeta
W tym tygodniu w sprzedaży: Auto Świat 19/2018 już w sprzedaży, a w nim m.in. pierwsza jazda prototypem BMW serii 8, Suzuki Swift Sport i nowym Mercedesem Klasy G; Nissan Micra kontra Volkswagen Polo; testy BMW i3s, Audi A7 i Mitsubishi Space Star; instalacja LPG w hybrydzie i zasilanie gazem ziemnym; pierwszeństwo w ruchu drogowym; pierwszy test Ferrari 488 Pista; wizyta w fabryce FCA w Tychach; dodatek "Używane ekstra".

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Z kategoriiZobacz więcej »

Pokaż więcej