Darmowe sprawdzenie VIN

Wprowadź Numer VIN
i sprawdź Historię Pojazdu

Apple wygrywa z Androidem walkę o auta

9 wrz 14 00:00

Apple czy Android? Dla wielu to coś więcej niż tylko kwestia wyboru tego czy innego telefonu – to niemal kwestia filozofii życiowej. Co to ma wspólnego z motoryzacją? Coraz więcej!

Udostępnij
0
Skomentuj
System Apple Carplay System Apple Carplay Foto: Mercedes

Światowi giganci w dziedzinie systemów operacyjnych do smartfonów walczą o wpływy w branży motoryzacyjnej. Apple ogłosiło właśnie, że kolejnych 9 marek aut zdecydowało się na współprace z z tym koncernem w dziedzinie integracji smartfonów z pojazdami. To oznacza tymczasowe zwycięstwo nad Googlem i jego samochodową wersją Androida. Applowska platforma CarPlay ma być obecna w 29 markach aut, Android Auto ma w swoim portfolio 28 marek.

Auta z systemem Apple CarPlay już w tym roku

Już w tym roku Apple CarPlay trafi do aut marek Ferrari, Honda, Hyundai, Mercedes i Volvo. Co ciekawe, wielu producentów samochodów wspiera jednocześnie obydwie platformy, tak robią m.in. Audi, Fiat, Ford, Opel czy Volvo. Tymczasem np. Skoda i Volkswagen (marki należące w koncu do tego samego koncernu co Audi) stawiają na razie wyłącznie na platformę Android. Z kolei Mercedes i BMW na razie współpracują wyłącznie z Apple. Czyżby Android był dla nich zbyt plebejski? Chyba jednak nie, bo na współpracę z Google stawiają m.in. Maserati (należące do Fiata) oraz Bentley (grupa Volkswagena).

System Android Auto System Android Auto Foto: Google

Nowe auto co dwa lata?

Obie platformy – Apple CarPlay oraz Android Auto mają pozwolić na korzystanie w samochodach z wybranych aplikacji, które znamy ze smartfonów. Pod ich kontrolę ma trafić m.in. odtwarzanie muzyki i multimediów, programy nawigacyjne, mobilny dostęp do poczty elektronicznej i oczywiście łączność telefoniczna. Na szczęście dla kierowców – ani Android, ani Apple nie mają (na razie) wpływać na pozostałe podzespoły aut. I bardzo dobrze, bo w przeciwnym razie niewykluczone, że auta musielibyśmy w przyszłości zmieniać tak często jak teraz zmieniamy telefony.

Jakie marki współpracują z Apple

1. Abarth

2. Alfa Romeo

3. Audi

4. BMW

5. Chevrolet

6. Chrysler

7. Citroen

8. DS (by Citroen)

9. Dodge

10. Ferrari

11. Fiat

12. Ford

13. Honda

14. Hyundai

15. Jaguar

16. Jeep

17. Kia

18. Land Rover

19. Mazda

20. Mercedes

21. Mitsubishi

22. Nissan

23. Opel

24. Peugeot

25. Ram

26. Subaru

27. Suzuki

28. Toyota

29. Volvo

Marki pracujące nad wprowadzeniem Android Auto

1. Abarth

2. Acura

3. Alfa Romeo

4. Audi

5. Bentley

6. Chevrolet

7. Chrysler

8. Dodge

9. Fiat

10. Ford

11. Honda

12. Hyundai

13. Infiniti

14. Jeep

15. Kia

16. Maserati

17. Mazda

18. Mitsubishi

19. Nissan

20. Opel

21. Ram

22. Renault

23. Seat

24. Skoda

25. Subaru

26. Suzuki

27. Volkswagen

28. Volvo

Poleć
Udostępnij
0
gazeta
W tym tygodniu w sprzedaży: Auto Świat 19/2018 już w sprzedaży, a w nim m.in. pierwsza jazda prototypem BMW serii 8, Suzuki Swift Sport i nowym Mercedesem Klasy G; Nissan Micra kontra Volkswagen Polo; testy BMW i3s, Audi A7 i Mitsubishi Space Star; instalacja LPG w hybrydzie i zasilanie gazem ziemnym; pierwszeństwo w ruchu drogowym; pierwszy test Ferrari 488 Pista; wizyta w fabryce FCA w Tychach; dodatek "Używane ekstra".

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Z kategoriiZobacz więcej »

Pokaż więcej