Darmowe sprawdzenie VIN

Wprowadź Numer VIN
i sprawdź Historię Pojazdu

Aktualizacja nawigacji GPS

23 paź 13 16:15

Wbrew pozorom aktualizacja map w przenośnej samochodowej nawigacji GPS nie jest trudna. Dzięki upowszechnieniu internetu łatwiej bowiem o nowe mapy niż jeszcze kilka lat temu

Udostępnij
0
Skomentuj
Aktualizacja nawigacji GPS Aktualizacja nawigacji GPS Foto: Auto Świat

Obecnie wszystkie firmy udostępniają aktualizacje na serwerach zamiast jak kiedyś sprzedawać tradycyjne płyty CD, DVD czy karty pamięci z nowymi mapami. Tym samym powszechnym standardem stały się aktualizacje raz na kwartał, dzięki czemu możemy regularnie aktualizować dane.

To zaś oznacza, że na pojawienie się nowych dróg, skrzyżowań, węzłów drogowych a także obiektów POI czekamy obecnie znacznie krócej niż jeszcze kilka lat temu. Zwykle najszybciej reagują polscy producenci map. Czasem nawet zdarza się jak w przypadku popularnego programu MapaMap opóźnienie publikacji danych o kilkanaście dni. Dzięki temu na mapie udało się uwzględnić np. dojazdy do nowo otwieranego centrum handlowego Arkadia w Warszawie.

Większość producentów nawigacji wymaga komputera, który jest potrzebny do aktualizacji nawigacji. Zwykle powinien to być sprzęt PC z systemem Windows, jakkolwiek w niektórych przypadkach dopuszczalny jest również Mac (np. dla użytkowników nawigacji Garmin czy TomTom).

W przypadku większości firm procedura jest podobna. Ściągamy ze strony internetowej najświeższe dane, po czym kopiujemy lub instalujemy w pamięci urządzenia lub na karcie. Alternatywnie: korzystamy ze specjalnego oprogramowania (np. Becker Content Manager, Garmin Map Updater, Navigon Fresh, My TomTom), które po podłączeniu nawigacji automatycznie sprawdza dostępne aktualizacje.

Co przygotować by zaktualizować przenośną nawigację?

  1. Wymagany komputer z dostępem do internetu. Mile widziane stałe łącze, bo ściąganie danych poprzez sieć GSM może być kosztowne i długo trwać.Zainstalowane odpowiednie oprogramowanie do aktualizacji map (wymagane przez firmy: Becker, Garmin, iGO, MIO, Navigon, TomTom)Jeśli mapy znajdują się w pamięci urządzenia, to wówczas zaleca się by sprzęt miał naładowaną baterięJeśli mapy znajdują się na karcie, najlepiej wyjąć kartę z nawigacji i podłączyć do czytnika kart w komputerze. Kopiowanie danych potrwa szybciej niż w sytuacji, gdy karta zostanie w nawigacji, którą podłączymy do komputera kablem USBWarto przygotować numer licencji lub hasło i login, które są wymagane do tego, by uzyskać dostęp do nowych danych (np. AutoMapa, LarkMap, MapaMap, Navigo)Potrzebny będzie kabel USB do połączenia nawigacji z komputerem. W przypadku wybranych modeli TomTom (np. różne wersje z kolekcji GO) nawigację wkłada się do stacji dokującej wyposażonej w kabel ze złączem USB.

Aktualizacja programu AutoMapaNowe mapy pojawiają się kilka razy w roku. Sześć razy w roku jest aktualizowana mapa Polski. Co kwartał pojawiają się zaś nowe dane Navteq dotyczące pozostałych krajów Europy.

Wszystkie aktualizacje udostępniane są na firmowej stronie internetowej. By je pobrać trzeba przejść wstępną weryfikację: należy podać numer licencji i przypisany do niej adres email. Jeśli licencja nam wygasła, to wówczas nie uzyskamy dostępu do nowych map. Pobrany plik to automatyczny instalator. Wystarczy przejść prostą procedurę, by łatwo i sprawnie zainstalować nowe mapy i program.

Użytkownikom mapy Europy polecamy proste rozwiązanie. By uniknąć pobierania ponad 2 GB danych co 2 miesiące, wystarczy regularnie ściągać tylko mapę Polski. W razie potrzeby wyjazdu za granicę bez problemu uzupełni się wszystkie dane.

Aktualizacja nawigacji BECKER Podczas aktualizacji przyda się hasło i login do konta w serwisie Beckera. Producent wymaga instalacji programu Content Manager 2, który działa tylko w systemie Windows. Zaleca się również naładowanie baterii nawigacji, zanim podłączymy ją kablem USB do komputera.

Becker korzysta z danych udostępnianych w portalu NaviExtras. Nowe mapy publikowane są nie częściej niż 4 razy do roku. Można je kupować oddzielnie jako jednorazowy update lub wykupić abonament. Warto regularnie sprawdzać promocje, bo można trafić na atrakcyjne obniżki cen.Instalacja danych za pośrednictwem programu jest bardzo łatwa, więc każdy poradzi sobie bez problemu.

Uwaga! Becker podobnie jak iGO oferuje mapy bez dodatków. Za pakiet wizualizacji obiektów 3D trzeba płacić dodatkowo.

Aktualizacja nawigacji GARMINKto używa nawigacji z oprogramowaniem GPMapa będzie musiał zmienić oprogramowanie na City Navigator, gdyż polska GPMapa nie jest już aktualizowana. W przypadku użytkowników firmowych map City Navigator do aktualizacji przyda się komputer z zainstalowanym programem Garmin Map Updater. Aplikacja automatycznie sprawdza dostępne mapy i aktualizuje w urządzeniu podłączonym kablem USB.

Przydatnym dodatkiem jest wtyczka myDashboard do przeglądarki internetowej (np. Firefox). Po podłączeniu nawigacji do komputera aplikacja wyświetla podstawowe dane o urządzeniu nawigacyjnym (numer seryjny, wolne miejsce w pamięci, data rejestracji i informacje o aktualizacjach map).Wtyczka jak i pozostałe oprogramowanie jest na firmowej stronie Garmina.

Aktualizacja mapy iGOOprogramowanie iGO jest dość popularne i instalowane w nawigacjach różnych firm (szczególnie w radiach samochodowych Alpine, Blaupunkta, Clariona, Zenec i innych marek). Niezależnie od marki, zazwyczaj nowe dane udostępniane są w portalu internetowym Naviextras.

Trzeba się w nim zarejestrować, by uzyskać dostęp do map. Producent aplikacji zaleca instalację odpowiedniego oprogramowania (Toolbox), by ułatwić odświeżanie map w nawigacji.Zazwyczaj mapy instalowane są na karcie pamięci. Wystarczy zatem włożyć kartę do czytnika w komputerze, by program automatycznie rozpoznał zawartość i wyświetlił listę dostępnych nowości. Po wybraniu mapy rozpocznie się automatyczne pobranie i instalacja.

Warto regularnie zaglądać na stronę, gdyż iGO regularnie stosuje promocje obniżając ceny map. Nowe dane można kupić jednorazowo lub w formie przystępnych cenowo pakietów. Można również wypożyczyć mapę na okres 1 miesiąca, co może przydać się kierowcom, którzy bardzo rzadko wyjeżdżają z kraju.

Uwaga! iGO oddzielnie oferuje mapy i dodatki do map (punkty POI, obiekty 3D). Dodatki do map są płatne!

Aktualizacja nawigacji MAPAMAPWszystkie nowe mapy (nowe pojawiają się co kwartał) znajdziemy na firmowej stronie internetowej. By uzyskać do nich dostęp należy się zarejestrować i założyć konto użytkownika. Przy każdym logowaniu znajdziemy oferty na nowe mapy. Producent regularnie wprowadza interesujące promocje na zakup jednej aktualizacji lub abonamentu, więc warto regularnie zaglądać na stronę.

Co ważne, MapaMap jako jedna z nielicznych udostępnia kopię bezpieczeństwa na wypadek awarii karty lub urządzenia nawigacyjnego.Ponadto zwykle wraz z nowymi mapami pojawiają się aktualizacje samej aplikacji.

Pobrany plik to automatyczny instalator, z którym łatwo przebrnąć przez proces aktualizacji danych kartograficznych.Zwykle w trakcie instalacji następuje weryfikacja urządzenia i przypisanej do niego licencji. Bez weryfikacji nowa mapa może być bezużyteczna.

Aktualizacja nawigacji MIOMapy w MIO można odświeżać 4 razy w roku. Do aktualizacji potrzebny jest komputer z zainstalowanym programem MIO More Desktop, który pobierze dane z internetu. Wyjątkiem są urządzenia z serii Moov 200/300 oraz serii C. W ich przypadku nowe mapy oferowane są tylko na kartach SD.

Tak jak u innych producentów nawigacji zaleca się naładowanie baterii w nawigatorze, zanim podłączymy sprzęt do komputera. Program MIO More Desktop umożliwia sprawdzenie dostępności nowych map. W zależności od promocji mapy dostępne są za opłatą lub bezpłatne (w przypadku bezpłatnych danych należy raz wpisać specjalny kod by uaktywnić usługę).Kod powinien być dostarczony wraz z nowo kupowanym urządzeniem.

Aktualizacja nawigacji NAVIGONChoć firma już nie oferuje w Polsce kolejnych generacji przenośnych nawigacji, to dalej prowadzi serwis aktualizacji map. Dostęp do danych odbywa się za pośrednictwem programu Fresh, który należy zainstalować na komputerze (przydadzą się hasło i login do konta utworzonego podczas rejestracji w serwisie Navigon).

Program automatycznie sprawdza dostępność nowych map, które następnie można pobrać. Instalacja nowych danych w pamięci nawigacji odbywa się automatycznie. Uwaga: producent bardzo często dołączał do nawigacji specjalne kody rabatowe na zakup map lub abonamentu. Zniżki sięgały nawet 80%, więc warto sprawdzić, czy w pudełku lub w instrukcji nie ma specjalnego kuponu.

Aktualizacja nawigacji TOMTOMW zależności od urządzenia wymagane jest inne oprogramowanie do aktualizacji danych. Może to być program TomTom Home 2 albo najświeższa aplikacja My TomTom. Niezależnie od wersji aplikacja działa tak samo. Po podłączeniu nawigacji do komputera odbywa się automatyczne sprawdzenie zawartości pamięci nawigacji jak i serwera z nowymi mapami. Wystarczy tylko wybrać mapę obszaru, który nas interesuje a program pobierze ją z serwera i skopiuje do pamięci sprzętu.

TomTom dość często stosuje różne promocje na zakup nowych map, więc polecamy regularne sprawdzanie najświeższych ofert, gdyż można sporo zaoszczędzić. Producent premiuje dużymi zniżkami tych użytkowników, którzy regularnie odświeżają mapy. Kto robi to rzadko (np. raz na 2 lata) może zapłacić za jedną mapę niemal tyle samo, co za abonament.

Poleć
Udostępnij
0
gazeta
W tym tygodniu w sprzedaży: Auto Świat 38/2018 już w sprzedaży, a w nim m.in. nowa Octavia i inne nowości Skody; pierwsze jazdy Fiatem 500X z silnikiem z Polski i Lexusem UX; narodziny marki Vinfast; porównanie kompaktów z benzyniakami turbo; czyszczenie wtryskiwaczy; niebezpieczne pojazdy elektryczne; VW Golf VII z drugiej ręki; Top 5 - używane auta sportowe; dodatek specjalny "Telefon w aucie".

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Z kategoriiZobacz więcej »

Pokaż więcej