Darmowe sprawdzenie VIN

Wprowadź Numer VIN
i sprawdź Historię Pojazdu

CENY PALIW
Pb95Pb98ONLPG
Najtaniej4.384.494.291.97
Średnio4.604.744.492.10
Najdrożej4.994.914.992.29

MirrorLink w VW Passacie: działa czy nie?

31 paź 15 09:04

Trudno wierzyć w technologię MirrorLink, kiedy producenci sprzętu mają swoich klientów w głębokim poważaniu. Jest jednak w końcu nadzieja. Za sprawą grup PSA i VW. W teście Passat z najnowszą wersją radia Discover Pro z MirrorLink.

Udostępnij
0
Skomentuj
MirrorLink w Passacie MirrorLink w Passacie Foto: OkTomasz Okurowski / Auto Świat

Twórcy standardu MirrorLink wraz z producentami samochodów oraz sprzętu bardzo się starali, by zniechęcić użytkowników do praktycznego rozwiązania. O ile bowiem idea podłączenia telefonu do firmowego radia i wyświetlanie na ekranie auta wybranych aplikacji wydawała się wyjątkowo atrakcyjna to użytkowanie w praktyce wiązało się z prawdziwym koszmarem. Największym problemem była kompatybilność. Pierwsze rekomendowane telefony szybko stały się bezużyteczne, gdy wprowadzono nowy standard: MirrorLink w wersji 1.0 zastąpiono odmianą 1.1 A to oznaczało, że użytkownicy wielu Nokii, Samsungów Galaxy S3 i pierwszych modeli Note oraz Sony Xperia Z i pochodnych mogli jedynie podłączyć swój sprzęt tylko w nielicznych samochodach oraz zaledwie do niewielu stacji multimedialnych znanych firm car audio. W nowych autach ich telefony nie będą mogły współpracować z MirrorLink. Jeśli dalej będą chcieli korzystać z MirrorLink będą zmuszeni wymienić telefony na nowsze modele. Ale czy zechcą?

MirrorLink w Passacie - edycja 2016. HTC One M8 z aplikacją VW Trener MirrorLink w Passacie - edycja 2016. HTC One M8 z aplikacją VW Trener Foto: OkTomasz Okurowski / Auto Świat

Na wprowadzenie sprzętu kompatybilnego z MirrorLink 1.1 zdecydowało się w Europie kilka firm: grupy PSA i VW a także Honda, Mercedes i Suzuki. Cykl testów MirrorLink zaczynamy od najnowszego VW Passata ze zmodernizowanym radiem nawigacyjnym Discover Pro z rocznika modelowego 2016. W teście wykorzystaliśmy 7 telefonów: HTC One M8, HTC Desire 820, Nokia 701, Samsung Galaxy S6, Samsung Galaxy Note Edge a także Sony Xperia Z oraz Sony Xperia Z3 Compact.

Stary telefon nie będzie działać. A nowy? Niekoniecznie

Niestety. Choć nowe radio w VW rozpoznaje stare telefony (Nokia 701 i Sony Xperia Z), to aplikacje wyświetlane są na ekranie radia tylko w trakcie postoju. Możemy przejrzeć mapę nawigacji, posłuchać muzyki, sprawdzić prognozę pogody. Niestety podczas jazdy automatycznie włącza się blokada ekranu, więc MirrorLink w przypadku smartfonów z oprogramowaniem w wersji 1.0 jest całkowicie bezużyteczny. Co ciekawe znacznie młodszy model Sony Xperia Z3 Compact z najświeższym protokołem 1.1 także nie współdziałał z radiem VW. Wszelkie kompatybilne aplikacje (łącznie z najnowszymi takimi jak Audioteka, Sygic, Rock Scout) mogły być wyświetlane na ekranie Discover Pro tylko w trakcie postoju. Czyli, innymi słowy stają się bezużyteczne w trakcie jazdy.

HTC i Samsung działają w VW

W przypadku pozostałych testowych telefonów było lepiej. Nie bez problemów w końcu udało się wyświetlać wszystkie aplikacje w trakcie jazdy. Najmniej kłopotów początkowo sprawiały modele HTC. W przypadku obu Samsungów konieczne było ręczne wymuszenie aktualizacji certyfikatów MirrorLink w menu ustawień, by w końcu zniknął z wyświetlacza samochodu komunikat o braku kompatybilności. I dopiero wówczas wszystko zaczęło działać jak należy. Sprawdziliśmy kilkanaście różnych aplikacji. Wśród nich część zasługuje na uwagę.

Sygic w Passacie

Udana, słowacka nawigacja Sygic działa pierwszorzędnie. Stabilnie i bez problemów. Trzeba jednak przygotować się na to, że po podłączeniu do radia aplikacja zmienia się w tryb samochodowy. A to oznacza, że mamy dostęp tylko do wybranych funkcji. Poprzez ekran samochodu nie możemy np. zmieniać ustawień programu. Niemniej menu jest łatwe do opanowania, podobnie jak wyszukiwanie adresu i wyznaczanie trasy. Zastrzeżenia budzi skromny katalog punktowych adresów. W większości przypadków mogliśmy znaleźć w Sygic jedynie przybliżone lokalizacje (np. uśredniona numeracja budynków od 2 do 10), co oznacza, że po dojechaniu na miejsce trzeba jeszcze sprawdzić gdzie znajduje się właściwa posesja lub budynek. Pod tym względem można oczekiwać więcej.

MirrorLink w Passacie - edycja 2016. Nawigacja Sygic z HTC Desire 820 MirrorLink w Passacie - edycja 2016. Nawigacja Sygic z HTC Desire 820 Foto: Tomasz Okurowski / Auto Świat

Korzystanie z nawigacji wiąże się z pewnym utrudnieniem. Gdy w trakcie prowadzenia do celu przez Sygic chcemy posłuchać muzyki z USB czy tunera radiowego, to będą one na stałe wyłączane za każdym razem, gdy usłyszmy wskazówki głosowe z nawigacji. By wrócić do słuchania muzyki z USB czy radia trzeba ponownie wybrać odpowiednią opcję. To w trakcie jazdy jest bardzo uciążliwe. Jest jednak na to sposób.

Muzyka ze smartfonu

Zamiast słuchać muzyki z radia czy pamięci USB można wybrać dźwięk z aplikacji takich jak Aupeo, MiRomaer czy Spotify za pośrednictwem Rock Scout. Wówczas sygnał audio z nawigacji usłyszymy z podobną głośnością jak muzykę. Komendy są na tyle wyraźne, że słuchana muzyka ich nie zagłusza. A jednocześnie same nie przeszkadzają w słuchaniu ulubionych nagrań. Niestety, by cieszyć się muzyką trzeba mieć połączenie z internetem – gdyż utwory są dostępne tylko w ramach streamingu online.

MirrorLink w Passacie - edycja 2016. Dostęp do Spotify dzięki aplikacji Rock Scout polskiego Comarchu MirrorLink w Passacie - edycja 2016. Dostęp do Spotify dzięki aplikacji Rock Scout polskiego Comarchu Foto: OkTomasz Okurowski / Auto Świat

Wszystkie aplikacje działają bardzo dobrze. Łatwo je obsługiwać i trudno narzekać na jakość dźwięku. Szczególne uznanie dla Comarch Technologies za Rock Scout, dzięki któremu Spotify niekompatybilne z MirrorLink jest dostępne na ekranie radia. A to oznacza, że mamy dostęp do tak ogromnych katalogów z muzyką i stacjami radiowymi, że trudno byłoby je zastąpić czymś innym: włącznie z iPodem o dużej pojemności.

Audiobooki w trakcie jazdy

Zamiast muzyki warto posłuchać audiobooków dzięki aplikacji Audioteka. Program jest świetny w obsłudze i idealnie nadaje się do używania poprzez ekran samochodu. Niestety z nieznanych nam powodów niekiedy odtwarzanie nagrań jest wstrzymywane na czas komend nawigacyjnych. Wspomniana niedogodność pojawia się od czasu do czasu. Zazwyczaj dźwięk z nawigacji i Audioteki transmitowany jest jednocześnie. Na jakość nagrań nie sposób narzekać poza nielicznymi wyjątkami. Książki dostępne w serwisie przygotowano bardzo dobrze. Zdarza się jednak, że w trakcie słuchania dźwięk przycina się mimo, że nagranie pobrano do pamięci telefonu. Zwykle pomagało włączenie pauzy i wznowienie odtwarzania po krótkiej chwili.

Komputer pokładowy w smartfonie. I Google

Godne uwagi są aplikacje przygotowane przez VW. Wśród nich polecamy My Guide do wyszukiwania adresów za pośrednictwem Yelp i Google. Każde wyszukane miejsce on-line może być przesłane do fabrycznej nawigacji Discover Pro, która automatycznie wyznaczy trasę. To świetne uzupełnienie bazy adresów zapisanych w pamięci urządzenia. Pod tym względem My Guide wypada lepiej od słowackiego Sygic.

MirrorLink w Passacie - edycja 2016. Aplikacja VW My Guide do wyszukiwania miejsc poprzez Google i Yelp MirrorLink w Passacie - edycja 2016. Aplikacja VW My Guide do wyszukiwania miejsc poprzez Google i Yelp Foto: OkTomasz Okurowski / Auto Świat

Warto spróbować także innej aplikacji od VW: Drive Track. Umożliwia odczyt wybranych parametrów jazdy w czasie rzeczywistym. A do tego możliwość zapisu, by śledzić przebieg trasy a także ocenić styl jazdy kierowcy. W domowym zaciszu możemy później skontrolować prędkość jazdy, obroty silnika, zakresy przyśpieszenia, nacisk na pedał gazu, ciśnienie hamowania. Dla miłośników doskonalenia sztuki jazdy w sam raz. A dla pozostałych pozostanie jako gadżet.

Prawie jak Yanosik?

W trybie MirrorLink dostępny jest jeszcze ostrzegacz dla kierowców: iCoyote. Przynajmniej teoretycznie. Niestety Francuzi wciąż nie uporali się z jednym kluczowych problemem. Mimo uzyskanego certyfikatu aplikacja nie działa w Passacie. I nie tylko w nim. Od kilku miesięcy próbujemy użyć iCoyote w różnych samochodach z MirrorLink. I wciąż bezskutecznie. Ponoć francuscy programiści wciąż pracują nad rozwiązaniem problemu.

Czy warto zainwestować w MirrorLink?

Jeśli rozwiązanie będzie działać tak jak z testowanymi telefonami HTC i Samsunga w Passacie to jest godne polecenia. Niestety wciąż istnieje ryzyko, że w przyszłości problemy znów wrócą za sprawą Google. Aktualizacja systemu operacyjnego Android może być powodem problemów. Boleśnie o tym przekonali się użytkownicy smartfonów HTC i Sony, w których dokonano aktualizacji z Androida 4.4 do 5.0. Nic zatem nie jest jeszcze definitywnie przesądzone.

To nam się podoba

- stabilna praca z HTC i Samsungiem

- wyszukiwanie celów do nawigacji poprzez Google i Yelp

- udana aplikacja Rock Scout, by korzystać ze Spotify

- dostęp do radia internetowego

- wygodna obsługa aplikacji

- świetne wskazania miejsca docelowego w Sygic

- dostęp do danych samochodu i rejestracja parametrów w trakcie jazdy

- ładowanie baterii smartfonu po połączeniu w trybie MirrorLink

To nam się nie podoba

- problemy ze smartfonami Sony

- brak kompatybilności ze starszymi modelami telefonów

- zbyt wysoki poziom jasności ekranu podczas nocnej jazdy z nawigacją Sygic

- braki w bazie adresowej nawigacji Sygic

- przerwy w słuchaniu radia i muzyki z USB podczas pracy nawigacji w trybie MirrorLink

- konieczność ręcznego uruchamiania MirrorLink po podłączeniu telefonu przewodem USB

Poleć
Udostępnij
0
gazeta
W tym tygodniu w sprzedaży: Auto Świat 50/2017 już w sprzedaży, a w nim m.in. pierwsze jazdy nowym BMW M5, Volkswagenem Golfem Sportsvan po liftingu i nowym Subaru XV; porównanie kombi klasy średniej z dieslami; test Porsche 911 GT3; początek testu długodystansowego Mitsubishi ASX; najczęstsze usterki silników Diesla; paliwa zimowe; Skoda Octavia II z drugiej ręki; używane SUV-y w cenie 35-45 tys. zł; specjalne Nissan rodem z Gwiezdnych Wojen.
Czy MirrorLink w samochodzie to dobry pomysł?
Tak

47 %

Nie

53 %

Tak
Nie udało się dodać załącznika.
Nie udało się dodać więcej załączników, usuń któryś z już dodanych
Poczekaj chwilę - trwa dodawanie załączników.

Komentarz został wysłany.

Przepraszamy Twój komentarz nie może zostać wysłany

Wkrótce pojawi się w serwisie. Zachęcamy do dalszej dyskusji. Wystąpił błąd i nie można zapisać komentarza.

 
No photo









Wpisz, jak chcesz się przedstawić
lub zaloguj się

Komentarze (21)

No photo
No photo ~Feel freREGREGREGREGREGYYYREGREG Użytkownik anonimowy
~Feel freREGREGREGREGREGYYYREGREG :
No photo ~Feel freREGREGREGREGREGYYYREGREG Użytkownik anonimowy
Today, I went to the beachfront with my kids. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said "You can hear the ocean if you put this to your ear." She put the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know this is totally off topic but I had to tell someone!
23 lis 15 04:45 | ocena: 50%
Liczba głosów:2
50%
50%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~On top of that browse the web content :: Software Reviews (More hints) Użytkownik anonimowy
~On top of that browse the web content :: Software Reviews (More hints) :
No photo ~On top of that browse the web content :: Software Reviews (More hints) Użytkownik anonimowy
Find out more concerning our software services to view exactly how we could help you with a large variety of software application jobs.
25 lis 15 16:52 | ocena: 100%
Liczba głosów:3
0%
100%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~oApnTMKujgNQNBGt Użytkownik anonimowy
~oApnTMKujgNQNBGt :
No photo ~oApnTMKujgNQNBGt Użytkownik anonimowy
TwwwhJ https://goldentabs.com
6 gru 21:15
Liczba głosów:0
0%
0%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~Marcin Użytkownik anonimowy
~Marcin :
No photo ~Marcin Użytkownik anonimowy
Nie ma to jak mieć passata i siedzieć w nim jak na stołku i z głową w dachu. Jak można mając 1,8m wzrostu fotel mieć ustawiony na samą górę
2 mar 16 10:46 | ocena: 50%
Liczba głosów:2
50%
50%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~Take a look%2GREGREGREGYYYREG Użytkownik anonimowy
~Take a look%2GREGREGREGYYYREG :
No photo ~Take a look%2GREGREGREGYYYREG Użytkownik anonimowy
Today, while I was at work, my cousin stole my iphone and tested to see if it can survive a twenty five foot drop, just so she can be a youtube sensation. My apple ipad is now broken and she has 83 views. I know this is entirely off topic but I had to share it with someone!
22 lis 15 16:18 | ocena: 100%
Liczba głosów:1
0%
100%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~My web address... pc Monitoring Software reviews Użytkownik anonimowy
~My web address... pc Monitoring Software reviews :
No photo ~My web address... pc Monitoring Software reviews Użytkownik anonimowy
Kingsoft Office Suite Free 2013 9.1.0.4942 Productivity software consists of word process, spread sheets and also presentation.
21 lis 15 01:13 | ocena: 100%
Liczba głosów:1
0%
100%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~In addition explore the document- computer software definition example (love it) Użytkownik anonimowy
~In addition explore the document- computer software definition example (love it) :
No photo ~In addition explore the document- computer software definition example (love it) Użytkownik anonimowy
Find out much more regarding our software solutions to see just how we can assist you with a large range of software application jobs.
16 lis 15 18:02 | ocena: 100%
Liczba głosów:1
0%
100%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~Likewise browse our web :: PCMag.com Użytkownik anonimowy
~Likewise browse our web :: PCMag.com :
No photo ~Likewise browse our web :: PCMag.com Użytkownik anonimowy
The actual minute Fix My COMPUTER gets in an equipment, it makes unapproved adjustments to the operating system's activity configuration.
16 lis 15 09:57
Liczba głosów:0
0%
0%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~Stop by my web address - pc cleaning software reviews (you could check here) Użytkownik anonimowy
~Stop by my web address - pc cleaning software reviews (you could check here) :
No photo ~Stop by my web address - pc cleaning software reviews (you could check here) Użytkownik anonimowy
MalwareBytes Anti-Malware Free was developed particularly to discover and get rid of those sophisticated zero day" risks.
14 lis 15 13:06 | ocena: 100%
Liczba głosów:1
0%
100%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~1 Użytkownik anonimowy
~1 :
No photo ~1 Użytkownik anonimowy
Undeniably believe that which you stated. Your favorite reason seemed to be on the web the simplest thing to be aware of. I say to you, I definitely get annoyed while people consider worries that they plainly do not know about. You managed to hit the nail upon the top as well as defined out the whole thing without having side effect , people could take a signal. Will likely be back to get more. Thanks
13 lis 15 12:19
Liczba głosów:0
0%
0%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:

Z kategoriiZobacz więcej »

Pokaż więcej