Darmowe sprawdzenie VIN

Wprowadź Numer VIN
i sprawdź Historię Pojazdu

Podłącz kilkuletniego Forda i Seata do internetu

17 mar 17 08:55

W używanym samochodzie też można mieć dostęp do funkcji internetowych. Specjalne rozwiązania dla używanych samochodów szykują Ford i Seat.

Udostępnij
0
Skomentuj
Seat. Funkcje integracji ze smartfonem w nowym radiu multimedialnym Seat. Funkcje integracji ze smartfonem w nowym radiu multimedialnym Foto: Seat / Auto Świat Connected Car

Samochód to nie smartfon. O nim tak szybko producent nie zapomina. Ma zresztą dobry powód: skoro może udostępnić nowe funkcje i przy okazji nieco zarobić, to gra jest warta świeczki. A w przypadku kilkuletnich modeli jest szansa, że spore grono użytkowników skusi się na proponowane rozwiązanie.

Jako pierwszy zadebiutował Ford. Amerykanie zapowiedzieli, że w modelach produkowanych na rynek amerykański od 2010 roku będzie można łatwo zaadoptować funkcje znane z najnowszych generacji aut. Chodzi przede wszystkim o uproszczone funkcje telematyki. Dzięki modułowi instalowanemu do gniazda OBD II właściciel samochodu zyska funkcje zdalnej kontroli poprzez aplikację w smartfonie. Ford obiecuje m.in. możliwość zdalnego zlokalizowania pojazdu, bieżący monitoring w ramach wyznaczonego obszaru (tzw. geofencing), blokowanie i odblokowanie zamków, dane o szacowanymi zasięgu, ilości paliwa czy raporty o stylu jazdy kierowcy. Przewidziano nawet funkcję zdalnego uruchamiania silnika poprzez telefon.

Ford AppLink i Sygic w iPhone Ford AppLink i Sygic w iPhone Foto: Ford / Auto Świat Connected Car

Moduł Forda ma komunikować się z internetem poprzez sieć 4G/ LTE. Karta SIM ma być już na stałe zintegrowana z urządzeniem, a klient będzie odnawiał abonament u dilerów samochodowych. Sprzęt powinien pojawić się w sprzedaży w ciągu kilku miesięcy.

Podobne zapowiedzi składa hiszpański Seat. Firma obiecuje, że specjalny moduł do łączności z internetem pojawi się także za kilka miesięcy (w drugiej połowie roku).W odróżnieniu od Forda firma szykuje moduł USB z wbudowanym modemem do łączności z siecią komórkową. W rozmowie z prezesem Seata Luca de Meo usłyszeliśmy, że rozwiązanie stworzono do kilkuletnich samochodów. Na bardziej szczegółowe dane dotyczące listy kompatybilnych modeli i roczników trzeba będzie jeszcze poczekać.

Moduł USB zaprojektowano do zapewnienia łączności z siecią i dostępu do usług online. Internet przyda się mi.in. do systemu informacji o korkach oraz wyszukiwarki ciekawych miejsc. Wyszukiwanie ma być zsynchronizowane z kalendarzem w telefonie. Dzięki temu, na ekranie nawigacji mają się pojawić sugestie dotyczące określonych miejsc: restauracji, sklepu czy klubu sportowego. Nawigacja przyda się także do sprawniejszego wyszukiwania miejsc parkingowych w pobliżu miejsca docelowego. Luca De Meo obiecał także inteligentną nawigację, która ma lepiej przewidywać sytuacje na drodze. Uwzględniane będą nie tylko informacje o natężeniu ruchu, ale także dane o lokalnych wydarzeniach (np. rozgrywanych meczach czy dużych koncertach), które mogą znacząco wpłynąć na płynność ruchu (np. wtedy, gdy fani zaczną opuszczać stadion).

Prezes Luca de Meo w rozmowie jaką odbyliśmy podczas targów Mobile World Congres dość odważnie twierdził że „Celem SEAT-a jest zdobycie pozycji lidera w zakresie usług „connected car”, dlatego dziś tworzymy pełny cyfrowy ekosystem. Z jego pomocą nasza marka stara się rozwijać i udoskonalać doświadczenia kierowców. Technologie, które dzisiaj przedstawiamy, pojawią się w naszych modelach już w 2018 roku”. Czyżby zatem marka miała zyskać jako pierwsza dostęp do technologii, które są wdrażane w całej grupie VW?

Poleć
Udostępnij
0

Polecamy także:

gazeta
W tym tygodniu w sprzedaży: Auto Świat 38/2018 już w sprzedaży, a w nim m.in. nowa Octavia i inne nowości Skody; pierwsze jazdy Fiatem 500X z silnikiem z Polski i Lexusem UX; narodziny marki Vinfast; porównanie kompaktów z benzyniakami turbo; czyszczenie wtryskiwaczy; niebezpieczne pojazdy elektryczne; VW Golf VII z drugiej ręki; Top 5 - używane auta sportowe; dodatek specjalny "Telefon w aucie".

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Z kategoriiZobacz więcej »

Pokaż więcej