Darmowe sprawdzenie VIN

Wprowadź Numer VIN
i sprawdź Historię Pojazdu

Ostrzeganie nie tylko przed Policją: Google z Renault

24 paź 16 14:58

Google wkracza z nowym rozwiązaniem do samochodów. Pierwszym partnerem będzie Renault. I pewnie nie ostatnim.

Udostępnij
0
Skomentuj
Renault Android Auto Waze Renault Android Auto Waze Foto: Renault / Renault

Już wkrótce coraz popularniejsze rozwiązanie Google do integracji smartfona z samochodem zyska kolejny kompatybilny program. Amerykański koncern wspólnie z Renault zapowiedzieli aplikację Waze for Android Auto.

Waze znana jest od lat miłośnikom smartfonów. To popularny na całym świecie program do nawigacji połączony z funkcją wzajemnego ostrzegania kierowców. Waze podobnie jak Coyote, Rysiek czy Yanosik służy kierowcom do zgłaszania i odbierania ostrzeżeń o fotoradarach, kontrolach Policji, wypadkach i innych utrudnieniach drogowych. Teraz dzięki współpracy z Renault ma również trafić do samochodów poprzez tryb Android Auto – program będzie widoczny na wyświetlaczu pokładowego radia multimedialnego. Sterowanie funkcjami odbywać się będzie poprzez ekran dotykowy sprzętu infotainment.

Nowa aplikacja Waze for Android Auto ma być kompatybilna z dwoma systemami multimedialnymi Renault: R-Link oraz R-Link2. Prócz funkcji ostrzegania i nawigacji otrzyma jeszcze dodatkowy katalog adresów ponad 13 tys. punktów ładowania samochodów elektrycznych we Francji. Wraz z nowym Waze pojawi się również aplikacja do wyszukiwania dokładnych lokalizacji stacji ładowania.

Aplikacja Waze Android Auto najpierw pojawi się w Renault Aplikacja Waze Android Auto najpierw pojawi się w Renault Foto: Renault / Renault

Zasadne staje się pytanie: dlaczego tak późno? Waze powinien być przecież jedną z pierwszych aplikacji Android Auto. Najwyraźniej w Google nikt wcześniej nie zaprzątał sobie głowy funkcjonalnością wzajemnego ostrzegania kierowców. Wydaje się jednak, że Amerykanie w końcu dostrzegli, że integracja smartfona z samochodem staje się coraz istotniejsza. I to dosłownie.

Amerykańscy analitycy J.D Power twierdzą w najnowszym raporcie (Smartphone Automotive Mirroring 2016), że współpraca telefonu z pokładowym systemem multimedialnym staje się dla klientów jednym z kluczowych argumentów wyboru nowego auta. I to nie tylko w Ameryce ale także w Europie czy w Azji. Nie bez powodu grupa VW konsekwentnie rozwija MirrorLink, który cieszy się dużą popularnością w Chinach, a rozwiązania takie jak Android Auto czy CarPlay adoptują kolejne marki motoryzacyjne (także rosyjska Łada).  Dobrze jest bowiem wykorzystać możliwości nowoczesnego telefonu, a jednocześnie obejść ograniczenia tradycyjnych radioodtwarzaczy samochodowych czy urządzeń nawigacyjnych. Jeśli przy okazji można zachować funkcjonalność (wygodna obsługa poprzez ekran dotykowy w konsoli) to wówczas tym chętniej kierowcy korzystają z możliwości integracji. Niewykluczone, że w niezbyt odległej przyszłości sprzęt w samochodzie zmieni się w zwyczajny terminal z tunerem radiowym zaprojektowany wyłącznie do współpracy z kolejnymi generacjami telefonów.

Poleć
Udostępnij
0
gazeta
W tym tygodniu w sprzedaży: Auto Świat 19/2018 już w sprzedaży, a w nim m.in. pierwsza jazda prototypem BMW serii 8, Suzuki Swift Sport i nowym Mercedesem Klasy G; Nissan Micra kontra Volkswagen Polo; testy BMW i3s, Audi A7 i Mitsubishi Space Star; instalacja LPG w hybrydzie i zasilanie gazem ziemnym; pierwszeństwo w ruchu drogowym; pierwszy test Ferrari 488 Pista; wizyta w fabryce FCA w Tychach; dodatek "Używane ekstra".
Czy użyjesz w samochodzie aplikacji Waze do wzajemnego ostrzegania kierowców?
Tak

83 %

Nie

17 %

Tak

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Z kategoriiZobacz więcej »

Pokaż więcej