Darmowe sprawdzenie VIN

Wprowadź Numer VIN
i sprawdź Historię Pojazdu

Jak uniknąć czerwonego światła? Asystent jazdy na „zielonej fali”

4 lis 16 09:31

W Wielkiej Brytanii trwają testy nowych systemów wspomagania kierowców. Przydadzą się, by uniknąć trafienia na czerwone światło i najechania na inne samochody.

Udostępnij
0
Skomentuj
Asystent zielonej fali Asystent zielonej fali Foto: Jaguar / Jaguar

Jaki kraj taki problem. W Polsce wciąż liczymy ile tracimy czasu w korkach. W Wielkiej Brytanii liczą coś jeszcze:  czas niepotrzebnie tracony na postój przy czerwonym świetle na sygnalizatorze. Dla wyspiarzy to całkiem poważny problem. Stwierdzili bowiem, że przeciętny kierowca spędza przed sygnalizatorem ok 8 minut dziennie. Niewiele? Cóż to 1/5 czasu spędzonego za kierownicą każdego dnia. Odpowiednik krótkiej dziecięcej animowanej bajki. W skali roku oznacza, że zmotoryzowany aż 2 dni traci na postój. A to już całkiem sporo – przynajmniej jeden dodatkowy weekend.

Ford - testy UK Autodrive. Asystenci hamowania i zielonej fali Ford - testy UK Autodrive. Asystenci hamowania i zielonej fali Foto: Ford / Ford

Duma Albionu? Nie tylko

Skoro jest problem to trzeba go rozwiązać. Brytyjczycy prowadzą zatem program testowy UK Autodrive, w którym uczestniczą władze samorządowe, uczelnie i instytuty badawcze oraz kilkanaście firm z różnych branż (ubezpieczenia, konsulting, prawo, robotyka i inne technologie). Nie zabrakło oczywiście producentów samochodów. Na liście są Ford, Jaguar Land Rover oraz europejski oddział centrum technicznego indyjskiego koncernu Tata.

Testy UK Autodrive Testy UK Autodrive Foto: Jaguar / Jaguar

Rozwiązanie – connected

Nie powinno dziwić, że jedyne sensowne rozwiązanie zapewnia odpowiednia łączność. W języku angielskim oznacza to po prostu „connected”. To coraz popularniejszy termin używany nie tylko w przemyśle motoryzacyjnym, ale także szeroko pojętych technologiach konsumenckich – od smartfonów, przez sprzęt AGD, mieszkania, budynki a skończywszy na tekstyliach czyli chociażby banalnych skarpetkach, które również mogą być „connected”.

Oto jak działa asystent zielonej fali. Komunikacja samochodu z sygnalizacją świetlną Oto jak działa asystent zielonej fali. Komunikacja samochodu z sygnalizacją świetlną Foto: Ford / Ford

Łączność to przesyłanie informacji. W przypadku projektu dotyczącego zielonej fali oznacza transfer danych pomiędzy infrastrukturą a samochodami (w ramach Car-2-Car stanowi łączność radiową WLAN bliskiego zasięgu na częstotliwości 5,9 GHz). Innymi słowy – na podstawie lokalizacji, odległości od sygnalizatora oraz informacji o czasie pozostałym do zmiany świateł samochód może tak dostosować prędkość jazdy, by uniknąć postoju na czerwonym. Rozwiązanie zyskało nawet odpowiednią nazwę. Ford określa go mianem Green Light Optimal Speed Advisory, czyli doradzanie optymalnej prędkości dla zielonego światła. Proponujemy prostszą nazwę AZŚ: Asystent Zielonego Światła.

Zielona fala – jazda w żółwim tempie?

Póki co, o dostosowaniu prędkości decyduje sam kierowca. System GLOSA wyświetla jedynie informacje o zalecanej prędkości. W przypadku pojazdu autonomicznego będzie zapewne inaczej – automatycznie dostosuje prędkość.  Christian Ress, szef programu Driver Assist Technologies, Ford Research and Advanced Engineering mówi – „Umożliwienie kierowcom ‹‹jazdy na zielonej fali›› oznacza także płynny, nieprzerwany ruch drogowy, a tym samym znaczącą redukcję emisji dwutlenku węgla oraz zużycia paliwa.” Trudno się z nim nie zgodzić, jakkolwiek powstaje obawa, co stanie się gdy synchronizacja pracy sygnalizacji świetlnej będzie daleka od perfekcji. Czy czeka nas jazda w prawdziwie żółwim tempie?

Jedni testują. Inni już mają to samo w cenniku

Sama idea asystenta zielonej fali nie jest nowa. Stanowi bowiem część badanej od dawna technologii Car2X, czyli łączności samochodów z infrastrukturą. W projekty badawcze zaangażowani są producenci samochodów z Ameryki, Europy i Japonii już co najmniej od dekady. Na owoce ich prac nie trzeba będzie przy tym długo czekać. Funkcję informacji o zielonej fali otrzymają w przyszłym roku klienci Audi za oceanem. Niemiecki producent wprowadzi płatną opcję asystenta w ramach pakietu Audi Connect dla nabywców nowych A4, A4 Allroad oraz Q7 w USA.

Ile poczekamy na światlo? W Audi już wiadomo. Nowy system debiutuje w USA Ile poczekamy na światlo? W Audi już wiadomo. Nowy system debiutuje w USA Foto: Audi / Audi

Zielona fala to dopiero początek

Brytyjski program nie ogranicza się jedynie do problematyki postoju na czerwonym świetle. W ramach testów trwają także prace nad elektronicznymi światłami stopu, czyli ostrzeganiem o gwałtownym hamowaniu (Electronic Emergency Brake Assist). W planach są jeszcze inne technologie do ostrzegania zmotoryzowanych. W ramach wzajemnej łączności pomiędzy pojazdami pojawi się również ostrzeganie o pojazdach blokujących skrzyżowanie i zbliżającym się pojeździe uprzywilejowanym (wozy na sygnale takie jak karetka pogotowia, auto policyjne czy straży pożarnej).

Ford - asystent hamowania Ford - asystent hamowania Foto: Ford / Ford

Bardzo ciekawym pomysłem jest także funkcja przypominania o pierwszeństwie przejazdu na skrzyżowaniach bez oznakowania (czyli innymi słowy drogach równorzędnych). Nie zabraknie również AHA (Advanced Highway Assist) czyli kolejnego dodatku do aktywnego tempomatu: automatycznego podążania za poprzedzającym samochodem znajdującym się na tym samym pasie (bez jakiejkolwiek ingerencji kierowcy przy użyciu kierownicy i pedałów).

Car2Car - komunikacja pomiędzy samochodami Car2Car - komunikacja pomiędzy samochodami Foto: Ford / Ford

Naukowcy będą mieli zajęcie przynajmniej przez najbliższe dwa lata. Próby będą prowadzić nie tylko na zamkniętych odcinkach Milton Keynes czy Coventry ale również na drogach publicznych otwartych dla ruchu. Kto wybiera się na wyspy ma zatem całkiem sporo szanse spotkać testowe auta tuż obok siebie. Wystarczy tylko uważnie się rozglądać….

Poleć
Udostępnij
0
gazeta
W tym tygodniu w sprzedaży: Auto Świat 19/2018 już w sprzedaży, a w nim m.in. pierwsza jazda prototypem BMW serii 8, Suzuki Swift Sport i nowym Mercedesem Klasy G; Nissan Micra kontra Volkswagen Polo; testy BMW i3s, Audi A7 i Mitsubishi Space Star; instalacja LPG w hybrydzie i zasilanie gazem ziemnym; pierwszeństwo w ruchu drogowym; pierwszy test Ferrari 488 Pista; wizyta w fabryce FCA w Tychach; dodatek "Używane ekstra".
Czy funkcja obliczania zalecanej prędkości, by uniknąć czerwonego światła to dobry pomysł?
Tak

87 %

Nie

13 %

Tak

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Z kategoriiZobacz więcej »

Pokaż więcej