Darmowe sprawdzenie VIN

Wprowadź Numer VIN
i sprawdź Historię Pojazdu

Garmin: projekcja na szybie

11 lip 13 20:33

System projekcji HUD (Head-Up Display) w każdym samochodzie? Do tej pory możliwe u Kenwooda w Japonii. Garmin jednak jako pierwszy na świecie przygotował zestaw HUD, który łączy się ze smartfonem i zainstalowaną w nim aplikacją nawigacyjną. Do kupienia jeszcze w trakcie lata

Udostępnij
0
Skomentuj

Wyświetlanie wskazówek nawigacyjnych na szybie (system HUD) jeszcze do niedawna było zastrzeżone dla drogich samochodów. Pierwszy krok do upowszechnienia rozwiązania we wszystkich samochodach zrobił Kenwood (dostępny w Japonii system MDV-737HUD na lusterko wsteczne:http://caraudio.auto-swiat.pl/1-nawigacja-gps-hud-szybie). Krok dalej wykonał amerykański Garmin. Wprowadza pionierski system projekcji współpracujący z aplikacją w samochodzie.

Jak to działa?Garmin HUD to nic innego jak niewielki system projekcyjny do umieszczenia w najdogodniejszym miejscu na desce rozdzielczej. Wyświetla obraz na szybie samochodu lub na własnym przezroczystym ekranie. Wspomniany obraz to niezbędnik dla użytkownika nawigacji: strzałka z kierunkiem manewru, wskazanie pasa ruchu oraz dane o odległości a także ograniczenia prędkości i zegar. Innymi słowy to samo co można byłoby zobaczyć w najprostszym możliwym trybie w tradycyjnej nawigacji samochodowej. Ale to nie wszystko. Na szybie można również zobaczyć alarm przekroczenia dozwolonej prędkości, dane o utrudnieniach w ruchu drogowym a także informacje o lokalizacjach fotoradarów. Pytanie: skąd biorą się wspomniane informacje?

Bluetooth: niezbędny do systemu HUDProsta odpowiedź: ze smartfonu z funkcją Bluetooth. I to właściwie niemal dowolnego: z systemem Android, iOS oraz Windows Phone. Ale sam smartfon to za mało. Musi być w nim jeszcze zainstalowana odpowiednia aplikacja. Jaka? Oczywiście Garmina. Czyli Garmin StreetPilot. Prócz niego aplikacja marki Navigon. W obu przypadkach mechanizm działania jest ten sam. Aplikacja poprzez Bluetooth wysyła wszystkie niezbędne informacje do wyświetlenia przez moduł HUD. Proste?

Ile kosztuje nowy gadżet?Póki co Garmin nie ma specjalnej konkurencji więc może dyktować ceny. Pierwsza sugerowana cena to 149 euro. Dużo czy mało? Zapewne miłośnicy ekstra gadżetów mogliby zapłacić nawet więcej, byle tylko mieć coś wyjątkowego. Trudno jednak liczyć, że użytkownik taniego smartfonu skusi się na nowy moduł, skoro kosztuje tyle co całkiem przyzwoita nawigacja dobrej marki.

Cenę znamy. Przybliżoną datę wprowadzenia do sklepów również. Garmin obiecuje, że moduł pojawi się w sklepach jeszcze w trakcie bieżącego lata.

Poleć
Udostępnij
0
gazeta
W tym tygodniu w sprzedaży: Auto Świat 19/2018 już w sprzedaży, a w nim m.in. pierwsza jazda prototypem BMW serii 8, Suzuki Swift Sport i nowym Mercedesem Klasy G; Nissan Micra kontra Volkswagen Polo; testy BMW i3s, Audi A7 i Mitsubishi Space Star; instalacja LPG w hybrydzie i zasilanie gazem ziemnym; pierwszeństwo w ruchu drogowym; pierwszy test Ferrari 488 Pista; wizyta w fabryce FCA w Tychach; dodatek "Używane ekstra".

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Z kategoriiZobacz więcej »

Pokaż więcej
Foto: Auto Świat

Moduł Garmin HUD komunikuje się ze smartfonem poprzez Bluetooth.

Moduł Garmin HUD komunikuje się ze smartfonem poprzez Bluetooth. Jakim smartfonem? Z systemami Android, iOS oraz Windows Phone.

Foto: Auto Świat

Foto: Auto Świat

Garmin: projekcja na szybie (slajd 1 z 3)

Reklamy
Koniec bloku reklamowego