Darmowe sprawdzenie VIN

Wprowadź Numer VIN
i sprawdź Historię Pojazdu

Fabryczna nawigacja Toyoty zaktualizuje się sama

17 sty 17 08:40

Toyota ma nowy pomysł na aktualizację map w fabrycznej nawigacji. Wszystko odbędzie się automatycznie nawet bez wiedzy kierowcy.

Udostępnij
0
Skomentuj
Toyota Entune 3.0 będzie samodzielnie aktualizować mapę w fabrycznej nawigacji Toyota Entune 3.0 będzie samodzielnie aktualizować mapę w fabrycznej nawigacji Foto: Toyota / Toyota

Ilu kierowców aktualizuje mapy w swojej fabrycznej nawigacji? Sany Lobenstein, wiceprezes Toyota Connected twierdzi, że niewielu klientów wie o tym, że pojawiły się nowe aktualizacje. Co gorsza zaledwie 10 procent użytkowników korzysta z aktualizacji. A co robi pozostałe 90 proc? Albo z pełną nieświadomością jeździ na starych mapach, albo też całkiem świadomie sięga po smartfon i zainstalowane w nim aplikacje nawigacyjne. W tym drugim przypadku trudno wątpić, że wbudowana nawigacja szybko staje się całkowicie bezużyteczna.

Toyota jednak zamierza rozwiązać problem i wzorem konkurencji sięga po najbardziej oczywiste rozwiązanie: automatyczne aktualizacje w trybie online czyli poprzez internet. Tyle podobieństw. Pora na różnice. Japończycy słusznie zauważyli, że odświeżenie całej mapy (np. USA czy całej Europy), to nawet w dobie LTE spory problem, gdyż do pobrania jest ogromna ilość danych. Ściągnięcie kilkunastu GB danych mogło być trwać tygodniami w trakcie normalnej eksploatacji auta, co całe przedsięwzięcie stawiałoby pod znakiem zapytania. Powstaje zatem zasadne pytanie: czy naprawdę potrzebujemy odświeżyć plany wszystkich krajów, regionów czy stanów? Zazwyczaj nie.

2018_Toyota_Camry_z systemem multimedialnym Entune 3.0. Android Auto i CarPlay nie funkcjonują 2018_Toyota_Camry_z systemem multimedialnym Entune 3.0. Android Auto i CarPlay nie funkcjonują Foto: Toyota / Toyota

Odświeżenia wymaga przede wszystkim plan tego obszaru po którym najczęściej się poruszamy. System nazwany Dynamic Navigation monitoruje zatem najbliższą okolicę auta (4 mile czyli ok 10 km2). Dane zapisane w pamięci nawigacji są porównywane z informacjami dostępnymi w serwisie Toyota Smart Center. Jeśli tylko okaże się, że dostępne są nowsze dane (np. o zmodyfikowanej sieci ulic, objazdach i różnych inwestycjac), to zostaną natychmiast pokazane kierowcy. Innymi słowy: objazd którego nie ma na mapie w urządzeniu pojawi się od razu na mapie dzięki połączeniu z Toyota Smart Center. Na tym nie koniec: odświeżony fragment planu będzie docelowo zapisany w pamięci urządzenia. A wraz z nim zaktualizowane informacje adresowe oraz katalog miejsc POI.

Toyota Entune 3.0 z systemem aktualizacji online pojawi się w nowym modelu Camry. Sprzedaż od lata 2017 w USA Toyota Entune 3.0 z systemem aktualizacji online pojawi się w nowym modelu Camry. Sprzedaż od lata 2017 w USA Foto: Toyota / Auto Świat Connected Car

Nowa funkcjonalność pojawi się w systemie multimedialnym Toyota Entune 3.0, jaki w pierwszej kolejności trafi do najświeższej generacji modelu Camry. Firma nie precyzuje jeszcze ile trzeba będzie zapłacić za samo urządzenie, a także jaki będzie koszt usługi automatycznej aktualizacji. Na szczegóły trzeba będzie zatem poczekać do letnich wakacji, gdy Camry 2018 trafi wreszcie do amerykańskich salonów.

Poleć
Udostępnij
0
gazeta
W tym tygodniu w sprzedaży: Auto Świat 38/2018 już w sprzedaży, a w nim m.in. nowa Octavia i inne nowości Skody; pierwsze jazdy Fiatem 500X z silnikiem z Polski i Lexusem UX; narodziny marki Vinfast; porównanie kompaktów z benzyniakami turbo; czyszczenie wtryskiwaczy; niebezpieczne pojazdy elektryczne; VW Golf VII z drugiej ręki; Top 5 - używane auta sportowe; dodatek specjalny "Telefon w aucie".
Czy na co dzień korzystasz z fabrycznej nawigacji w samochodzie?
Tak

17 %

Nie

83 %

Tak

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Z kategoriiZobacz więcej »

Pokaż więcej