Darmowe sprawdzenie VIN

Wprowadź Numer VIN
i sprawdź Historię Pojazdu

Cyfrowe radio w Polsce działa. Oto przewodnik po DAB+

28 paź 16 11:00

Już w kilkunastu regionach kraju można odbierać cyfrowe radio DAB+. Czego można oczekiwać od radia po cyfryzacji?

Udostępnij
0
Skomentuj
Cyfrowe radio DAB+ w Polsce Cyfrowe radio DAB+ w Polsce Foto: Tomasz Okurowski / Auto Świat Connected Car

Od kilku lat trwa w Polsce proces cyfryzacji radia. Równolegle wraz z prowadzoną emisją analogową w pasmach AM/FM odbywa się nadawanie w najnowocześniejszym standardzie DAB+. Pod tym względem nasz kraj jest w ścisłej światowej czołówce, gdyż od razu stosuje standard DAB+, który jest nowocześniejszy od powszechnie stosowanego na zachodzie Europy starszego DAB.

Gdzie można odbierać DAB+ w Polsce?

Z nowej technologii można już korzystać w kilkunastu regionach kraju. Zasięg obejmuje obszar wokół wybranych miast: Białegostoku, Kielc, Koszalina, Krakowa, Lublina, Łodzi, Opola, Poznania, Rzeszowa, Szczecina, Torunia, Trójmiasta, Warszawy, Wrocławia, Zielonej Góry. Próbne emisje prowadzone są także w rejonie Siedlec.

Mapa zasięgu DAB+ w Polsce. Źródło: Polskie Radio Mapa zasięgu DAB+ w Polsce. Źródło: Polskie Radio Foto: Polskie Radio / Polskie Radio

Jakie stacje radiowe nadają w DAB+?

Zależnie od regionu kraju do wyboru są różne stacje radiowe. Oprócz najbardziej znanych ogólnopolskich rozgłośni Polskiego Radia (Jedynka, Dwójka, Trójka, Czwórka) można także odbierać programy takie jak m.in. Radio Poland, PolskieRadio24, PR Rytm, Radio Merkury czy RDC. Rodzice podróżujący z dziećmi docenią Polskie Radio Dzieciom. W planach są jeszcze odmiany dla seniorów oraz Polskie Radio Edukacyjne.

Lista stacji radiowych DAB+ w VW Discover Media Plus Lista stacji radiowych DAB+ w VW Discover Media Plus Foto: Tomasz Okurowski / Auto Świat Connected Car

Jaka jest jakość dźwięku w cyfrowym radiu?

W teorii programy nadawane w DAB+ powinny być wyższej jakości niż te same, których można posłuchać w tradycyjnym FM. W praktyce jednak bywało różnie. Choć generalnie jakość dźwięku jest wyższa, to niekiedy stosowana kompresja sprawiała, że brzmienie było porównywalne z jakością plików MP3 niższej jakości czy muzyki z kaset magnetofonowych. Znamienne, że w trakcie próbnych emisji prowadzonych przez Emitel jeszcze kilka lat temu można było posłuchać muzyki o bardzo wysokiej jakości dźwięku. Nawet niewprawne ucho mogło wychwycić różnice na samochodowym sprzęcie przeciętnej jakości. Obecnie również jest to możliwe, choć nie tak oczywiste jak przed laty. Niemniej nawet w samochodach małych takich jak Opel Adam, czy dużych na bazie dostawczych (np. VW Multivan) i ograniczone liczbie głośników jakość odbioru jest niezła.

Dane stacji radiowej - system InteliLink w Oplu Adam Dane stacji radiowej - system InteliLink w Oplu Adam Foto: Tomasz Okurowski / Auto Świat Connected Car

Czy radio DAB odbiera DAB+?

Niestety nie. W używanych autach importowanych z zachodu Europy coraz łatwiej trafić na tunery DAB. Niestety w wielu przypadkach są to urządzenia starszej generacji, które nie są kompatybilne z nowszym standardem DAB+. Dla kierowców oznacza to tyle, że nie posłuchają na nich polskich rozgłośni cyfrowych. Jedyne co im pozostaje to kupno dodatkowych tunerów podłączanych do zainstalowanego sprzętu lub wymiana radia na nowe.

Jak włączyć funkcję DAB+?

W większości odbiorników wystarczy nacisnąć przycisk RADIO, by uzyskać dostęp do funkcji AM/FM/DAB. Tuner jest gotowy do pracy od razu po włączeniu. Odbiornik samoczynnie skanuje pasmo. Podróżując po kraju nie musimy zatem ponownie aktywować wyszukiwania – tuner wykona je automatycznie. Uwaga – jeśli odbiornik jest dostosowany tylko do standardu DAB (a nie DAB+), nie będzie odbierał stacji w naszym kraju.

Wybór pracy odbiornika radiowego - DAB+ Wybór pracy odbiornika radiowego - DAB+ Foto: Tomasz Okurowski / Auto Świat Connected Car

Jak wyszukiwać rozgłośnie DAB+?

Nowe odbiorniki automatycznie przeszukują pasmo. Odnalezione rozgłośnie są segregowane alfabetycznie. Nie trzeba zapamiętywać częstotliwości jak w zwykłym FM. Stację wybieramy wg. nazwy. To duże ułatwienie w porównaniu z analogowymi tunerami AM/FM. Można oczywiście uruchomić też ręczne przeszukiwanie – tak samo jak w analogowym odbiorniku radiowym.

Odbiornik DAB w Lexusie NX Odbiornik DAB w Lexusie NX Foto: Tomasz Okurowski / Auto Świat Connected Car

Jakie opcje dostępne są w tunerze DAB+?

Możemy wybierać to co pojawi się na ekranie radia. Zwykle do wyboru są szczegółowe informacje o określonym nadawcy (parametry nadawania, jakość sygnału), dodatkowe grafiki (np. logo stacji oraz albumy odtwarzanych nagrań) oraz informacje tekstowe (skrót bieżących wiadomości). Prócz nazwy rozgłośni możemy również sprawdzić inne informacje. Kod PTY oznacza rodzaj nadawanej audycji (np. POP oznacza popularną muzykę).

Opcje DAB - odbiornik Discover Media  Plus w VW Multivan Opcje DAB - odbiornik Discover Media Plus w VW Multivan Foto: Tomasz Okurowski / Auto Świat Connected Car

Czy na ekranie zobaczymy logo stacji radiowej?

Tak. Standardem dla DAB jest wyświetlanie logo stacji radiowej. To jednak nie wszystko. Podczas testowych emisji w Polsce można było również zobaczyć zdjęcia do wybranych informacji oraz okładki albumów emitowanej muzyki. Obecnie część nadawców (np. Polskie Radio Czwórka) udostępnia dodatkowe zdjęcia od czasu do czasu.

Grafika stacji i inne dodatki - to zobaczymy na ekranie radia DAB Grafika stacji i inne dodatki - to zobaczymy na ekranie radia DAB Foto: Tomasz Okurowski / Auto Świat Connected Car

Czy w DAB+ można sprawdzić jakość sygnału rozgłośni?

Tak, o ile dana funkcja jest dostępna. Istotnym parametrem jest tzw. przepływność audio (bitrate). To określenie jakości odbieranej audycji – im wyższy bitrate tym lepsze brzmienie. Ponadto sprawdzimy również czy stacja nadaje w stereo lub w innym trybie.

Poleć
Udostępnij
0
gazeta
W tym tygodniu w sprzedaży: Auto Świat 8/2018 już w sprzedaży, a w nim m.in. prezentacja nowej generacji Kii Ceed; pierwsza jazda nowym Audi A7 Sportback; porównanie SUV-ów z różnych stron świata; test Dacii Duster II; Hyundai Ioniq Electric w zimowych warunkach; raport - czy już czas na auta elektryczne w Polsce?; naprawiamy elektryczne szyby; poszukiwane kompakty z drugiej ręki; używane BMW serii 5 E39; nowa Toyota Land Cruiser na bezdrożach Namibii.
Czy będziesz słuchać cyfrowego radia jeśli w samochodzie jest odbiornik DAB+?
Tak

91 %

Nie

9 %

Tak

Z kategoriiZobacz więcej »

Pokaż więcej