President Walker
Darmowe sprawdzenie VIN

Wprowadź Numer VIN
i sprawdź Historię Pojazdu

CB Radio w epoce smartfonów

28 paź 16 18:54
Udostępnij
0
Skomentuj
President Harry President Harry Foto: President / Auto Świat Connected Car

Choć wydawałoby się, że w czasach popularności smartfonów, nawigacji GPS i różnorodnych aplikacji tradycyjne radio CB nie ma już racji bytu, to okazuje się, że jest zupełnie inaczej.

Każde rozwiązanie ma swoich zagorzałych zwolenników. Podobnie jak firma czy określony produkt. CB radio nie jest pod tym względem wyjątkiem – ma swoich fanów tak samo jak przeciwników. Nietrudno znaleźć kierowców, którzy nie wyobrażają sobie podróży bez charakterystycznej anteny na dachu i radia w kabinie. I równie łatwo o tych zmotoryzowanych, którzy preferują rozwiązania takie jak smartfon z odpowiednią aplikacją. Podział utrzyma się zapewne jeszcze długo. A charakterystyczny zwrot „mobilki jak tam droga” usłyszymy jeszcze nie raz.

Trudno odmówić zalet tradycyjnej łączności CB. I to nawet w czasach powszechnego dostępu do mobilnego internetu. Choć coraz łatwiej o dostęp do sieci, to jednak wciąż nietrudno znaleźć miejsca w których brakuje pokrycia przez operatorów sieci komórkowych. Co więcej nawet w centrach dużych miast zdarzają się charakterystyczne „dziury” czyli miejsca w których nie sposób nawiązać połączenie z internetem czy nawet zadzwonić. W przypadku CB jest znacznie łatwiej. Nawet w gdy występują przeszkody naturalne (np. góry i wzniesienia) oraz sztuczne (wysoka zabudowa, linie energetyczne) wciąż zachowujemy łączność mimo skrócenia zasięgu. W przypadku aplikacji bez dostępu do sieci nie otrzymamy żadnych powiadomień ani sami nie wyślemy ostrzeżenia. Co gorsza niektóre programy nawigacyjne mogą wówczas zacząć sprawiać kłopoty, jeśli tylko zostaniemy zmuszeni do zmiany kierunku jazdy (w porównaniu z pierwotnie wyznaczoną trasą).

Oczywiście białych plam systematycznie ubywa na mapach zasięgu sieci telefonii komórkowej. Trudno jednak będzie uzyskać 100 proc. pokrycie szczególnie w terenach górskich i w innych bardziej odludnych miejscach, które nie cieszą się zainteresowaniem choćby ze względów turystycznych. Zwykle w lokalizacjach które są mało atrakcyjne biznesowo dla operatorów inwestycje planowane są w ostatniej kolejności.

Poleganie wyłącznie na infrastrukturze sieci telefonii może być złudne. Awarie stacji bazowych zdarzają się dość często, co oznacza niejednokrotnie całkowity brak łączności nie tylko w ramach jednej sieci, ale także innych operatorów korzystających z tego samego masztu. Wówczas pozostaje tylko komunikacja poprzez CB. Pamiętajmy również o najbardziej czarnych scenariuszach dotyczących klęsk żywiołowych lub konfliktów – wówczas CB zostaje jedynym środkiem komunikacji. Łatwo się o tym przekonać m.in. w trakcie powodzi, gdy poprzez radio wzywano pomoc.

Niezależnie jednak od kwestii zasięgu warto mieć na uwadze jeszcze jedno: do czego wykorzystamy łączność. W przypadku CB trudno przecenić kontakt z innym uczestnikiem ruchu lub użytkownikiem np. urządzenia stacjonarnego. W wielu miastach nasłuch prowadzą osoby, które chętnie pomagają w różnych sytuacjach. Zwykle udzielają cennych wskazówek dotyczących najkorzystniejszego dojazdu. Dzięki temu stanowią dobrą alternatywę dla wielu programów nawigacyjnych. I z pewnością lepiej się sprawdzają szczególnie wtedy, gdy kierowca korzysta z nawigacji bez informacji o korkach i remontach dróg. Z porad dotyczących dojazdu szczególnie chętnie korzystają kierowcy zawodowi, by najlepiej dojechać do miejsca załadunku czy rozładunku. Ale nie tylko oni. Cenne porady o lokalizacjach różnych obiektów można uzyskać bez większego problemu poruszając się dowolnym pojazdem.

O szczegółowe informacje łatwiej z CB także w sytuacji, gdy nieoczekiwanie utkniemy w korku. Aplikacja co najwyżej poinformuje o zatorze i jego możliwej przyczynie. Gdy skorzystamy z radia mamy większe szanse poznać szacowany czas opóźnienia i porady dotyczące możliwego objazdu (a także informacje o tym czy jest sens szukać alternatywnej drogi).

Nie sposób pominąć kwestii wzajemnego ostrzegania. Jest ona tak skuteczna jak duża jest społeczność użytkowników. Stąd niektóre aplikacje w telefonach są tylko ostrzegaczami z nazwy gdyż korzysta z nich znikoma liczba użytkowników. W przypadku łączności CB można być niemal pewnym, że dość szybko uzyskamy informacje o różnych utrudnieniach na drogach. I nie chodzi tylko i wyłącznie o ostrzeżenia o policyjnych patrolach, ale także zgłoszenia o remontach, wypadkach i innych niebezpiecznych sytuacjach na drodze. Trudno przecenić dostępność informacji przez całą dobę. W przypadku popularnych aplikacji liczba użytkowników radykalnie obniża się w nocy. Podobnie jest z CB jakkolwiek mimo wszystko znacznie łatwiej uzyskać informacje, gdyż wciąż na drogach porusza się mnóstwo ciężarówek, których kierowcy zwykle nie wyobrażają sobie życia bez tradycyjnego radia. Według badań pomiaru ruchu prowadzonych przez GDDKiA w 2015 roku średnia ruchu dla przejazdów w nocy (w godz. 22 – 6) wynosiła dla dróg wojewódzkich 267 poj./8h, a na krajowych 1354 poj./8h. Znamienne, że tylko 6,6 proc. aut osobowych porusza się w okresie nocnym, a reszta (93,4 proc.) w porze dziennej. W przypadku samochodów ciężarowych (z przyczepami) proporcje są zupełnie inne: 22,8 proc. i 77,2 proc. Wciąż zatem mamy duże szanse, że na zadane pytanie o drogę szybko uzyskamy właściwą odpowiedź.

Tekst przygotowany we współpracy z firmą President.

Poleć
Udostępnij
0
gazeta
W tym tygodniu w sprzedaży: Auto Świat 45/2017 już w sprzedaży, a w nim m.in. elektryczna ofensywa BMW; Citroen C4 Cactus po liftingu; porównanie kompaktowych kombi z dieslami; test Kii Stinger; wielki test żarówek; porady jak uzywać świateł; Mazda 6 z drugiej ręki; używane minivany za 35-40 tys. zł.
Czy CB Radio jest lepsze od aplikacji w telefonie?
Tak

88 %

Nie

12 %

Tak
Nie udało się dodać załącznika.
Nie udało się dodać więcej załączników, usuń któryś z już dodanych
Poczekaj chwilę - trwa dodawanie załączników.

Komentarz został wysłany.

Przepraszamy Twój komentarz nie może zostać wysłany

Wkrótce pojawi się w serwisie. Zachęcamy do dalszej dyskusji. Wystąpił błąd i nie można zapisać komentarza.

 
No photo

Wpisz, jak chcesz się przedstawić
lub zaloguj się

Komentarze (20)

No photo
No photo ~Robert Użytkownik anonimowy
~Robert :
No photo ~Robert Użytkownik anonimowy
kiedyś używałem, ale od ponad 5 lat nie zabrałem ani razu, choć sporo jeżdżę po Polsce. Chamstwo, nerwówka i szumy - wolę nieco wolniej jechać, korzystam z map googla, które dość szybko reagują na wszelkie bieżące utrudnienia. Zamiast tego mogę w ciszy pomyśleć, posłuchać radia lub jakiegoś wartościowego audiobooka. Z perspektywy kogoś kto sporo jeździ po Polsce uważam, że CB powinny być zabronione dla osobówek, bo korzystają z niego głównie idioci, którzy swoją agresywną jazdą, bezczelnie narażają życie i zdrowie innych
31 paź 16 08:56 | ocena: 67%
Liczba głosów:6
67%
33%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~Mrol Użytkownik anonimowy
~Mrol :
No photo ~Mrol Użytkownik anonimowy
Uwaga mobilki, na ścieżce pomiędzy Ścierakowem a Babirajem miśki suszą - a dwa kilometry dalej krokodyle grają w tysiąca.
Objazd przez Parciany - no i jak tu nie szanować CB ? Toż to dobrodziej jest.
30 paź 16 20:01 | ocena: 88%
Liczba głosów:26
88%
12%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~ala ska Użytkownik anonimowy
~ala ska
No photo ~ala ska Użytkownik anonimowy
do ~termin mija 11.11.2016. roku:
No photo ~termin mija 11.11.2016. roku Użytkownik anonimowy
30 paź 16 21:01 użytkownik ~termin mija 11.11.2016. roku napisał
pozwolę sobie zauważyć że aktualny 'szef policji' piastujący to zaszczytne stanowisko od prawie 11 lat nie otrzymał nawet służbowego samochodu wraz z talonem na paliwo i amortyzację maszyny-z tego co mi wiadomo jest to aktualnie 'najwyższy' mężczyzna na ś
Mam pytanie? czy to ty jesteś tym pierwszym którego odmówił abortować dr chazan mimo braku mózgu.
31 paź 16 00:46 | ocena: 100%
Liczba głosów:7
100%
0%
| odpowiedzi: 1
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~Apel MOBILKA Użytkownik anonimowy
~Apel MOBILKA :
No photo ~Apel MOBILKA Użytkownik anonimowy
Cb radio jest dla pracujących kierowców a nie dla lemingów trzeba umieć korzystać ...to wzajemna pomoc ...jedynie jak dyskusje to prosze przenosić się na inne kanały ...bo główny kanał 9jest kanałem RATUNKOWYM i 19 pomocy !!!!
31 paź 16 07:32 | ocena: 80%
Liczba głosów:10
80%
20%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~termin mija 11.11.2016. roku Użytkownik anonimowy
~termin mija 11.11.2016. roku
No photo ~termin mija 11.11.2016. roku Użytkownik anonimowy
do ~soda&woda:
No photo ~soda&woda Użytkownik anonimowy
30 paź 16 19:32 użytkownik ~soda&woda napisał
wniosek? Mam już smartfona ale nic nie stoi na przeszkodzie by kupić jeszcze CBradio. Ktoś to przecież produkuje.
pozwolę sobie zauważyć że aktualny 'szef policji' piastujący to zaszczytne stanowisko od prawie 11 lat nie otrzymał nawet służbowego samochodu wraz z talonem na paliwo i amortyzację maszyny-z tego co mi wiadomo jest to aktualnie 'najwyższy' mężczyzna na świecie (oczywiście spośród żyjących) więc zwracam się z zapytaniem do niemieckiego wymiaru sprawiedliwości kiedy zamierza 'ugościć' swojego bossa nowym BMW M5 w pełnej opcji???
ps - na 'do widzenia' dodam że odstąpienie od czynności służbowych może być traktowane jak przestępstwo
(stosowny wniosek w tej sprawie wpłynął do biegłego ponad 3 miesiące temu-zatem do roboty bo czas leci)
30 paź 16 21:01 | ocena: 60%
Liczba głosów:5
40%
60%
| odpowiedzi: 2
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~soda&woda Użytkownik anonimowy
~soda&woda :
No photo ~soda&woda Użytkownik anonimowy
wniosek? Mam już smartfona ale nic nie stoi na przeszkodzie by kupić jeszcze CBradio. Ktoś to przecież produkuje.
30 paź 16 19:32 | ocena: 80%
Liczba głosów:10
80%
20%
| odpowiedzi: 3
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~Juhas Użytkownik anonimowy
~Juhas :
No photo ~Juhas Użytkownik anonimowy
to rozwiązanie dla mułów kabinowych - tylko przekleństwa, chamstwo - po prostu bydło. Spróbuj jeden z drugim matole jechać z dziećmi żeby słuchały tego szamba. Każdy osobowy z atenka na dachu to debil i tyle w temacie.
31 paź 16 07:55 | ocena: 61%
Liczba głosów:18
39%
61%
| odpowiedzi: 1
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~husky Użytkownik anonimowy
~husky :
No photo ~husky Użytkownik anonimowy
CB Radio kompletnie nie sprawdza się na żółtych bocznych gdzie nie ma ciężarówek. Jeździłem kiedyś kurwidołkami - gdzie się okazuje nikt Cię nie ostrzeże - tam CB nie ma żadnego zastosowania. Efekt - 20 pkt w 6 miesięcy. Tyle
30 paź 16 22:25 | ocena: 65%
Liczba głosów:20
35%
65%
| odpowiedzi: 2
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~Mako Użytkownik anonimowy
~Mako :
No photo ~Mako Użytkownik anonimowy
Jaka jest roznica pomiedzy rozmową przez telefon komorkowy w czasie jazdy przez glupią blondynkę, a rozmową przez cb radio przez glupiego kierowce, ktoremu najbardziej zalezy na zlamaniu przepisów i ominięciu prawa i odpowiedzialności?
31 paź 16 01:26 | ocena: 67%
Liczba głosów:12
33%
67%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~juzas Użytkownik anonimowy
~juzas :
No photo ~juzas Użytkownik anonimowy
Poziom skretynienia w eterze sięgnął zenitu. Odkąd usłyszałem "wypadeczek" wszystko mi opadło. Brakowało, żeby był z ofiarkami. Pieprzę to, jeżdżę z Yanosikiem i jest git. Tych kretynów nie słucham, chyba, że muszę podróżować z kolegą z pracy, który uważa to za świetną rozrywkę...
31 paź 16 14:07 | ocena: 80%
Liczba głosów:5
80%
20%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:

Z kategoriiZobacz więcej »

Pokaż więcej