Darmowe sprawdzenie VIN

Wprowadź Numer VIN
i sprawdź Historię Pojazdu

Android Auto w każdym telefonie i aucie. No, prawie...

8 lis 16 13:23

Nie masz samochodu kompatybilnego z Android Auto? Google twierdzi, że to już nie problem. Amerykanie odkryli rozwiązanie, które w Europie wprowadzono w… 2012 roku.

Udostępnij
0
Skomentuj
Android Auto i Nokia Car Mode Android Auto i Nokia Car Mode Foto: Tomasz Okurowski / Auto Świat Connected Car

Geniusz marketingu w amerykańskim wydaniu. Google nie kryje podekscytowania chwaląc się premierą nowej wersji Android Auto. Najświeższa odmiana (dostępna od listopada 2016) umożliwi uruchomienie trybu samochodowego w każdym smartfonie z Android 5.0 lub nowszym. Innymi słowy na ekranie telefonu zobaczymy tylko wybrane informacje i powiadomienia znane już z Android Auto wyświetlanego na ekranie w samochodzie. Wszystko po to, by wygodniej i bezpieczniej korzystać z telefnu w trakcie jazdy. Bardzo podobne rozwiązanie miała Nokia od 2012 roku pod nazwą Car Mode w telefonach z zapomnianym już systemem Symbian, a później w Windows Phone.

Android Auto oraz Nokia Car Mode Android Auto oraz Nokia Car Mode Foto: Tomasz Okurowski / Auto Świat Connected Car

Amerykanie chwalą się nawet, że dzięki aktualizacji będzie można korzystać z Android Auto w dowolnym samochodzie. Także takim, który nie ma dużego ekranu dotykowego w konsoli. Wystarczy po prostu umieścić smartfon w odpowiednim miejscu i gotowe. Spróbowaliśmy.

Od razu uprzedzamy - oficjalnie Android Auto nie jest dostępny w Polsce. Trzeba niestety szukać odpowiedniej aplikacji (plik .apk) na zagranicznych stronach internetowych. Nie jest to szczególnie trudne – zajmie dosłownie chwilę. Tak było w naszym przypadku. Testowy telefon HTC 820 uzbroiliśmy w Android Auto w ciągu zaledwie kilku minut. Oto pierwsze wrażenia z użytkowania.

Na głównym ekranie zobaczymy ostatnio używane aplikacje oraz kluczowe informacje takie jak prognoza pogody oraz czas dojazdu do pracy i innych najczęściej odwiedzanych miejsc.

Android Auto po aktualizacji (listopad 2016) Android Auto po aktualizacji (listopad 2016) Foto: Tomasz Okurowski / Auto Świat Connected Car

Kliknięcie w ikonę nawigacji powoduje uruchomienie programu Google Maps. To standardowa aplikacja, która w trybie Android Auto niemal nie różni się od wersji uruchamianej w zwykły sposób. Jedyną nowością jest dolny pasek skrótów do funkcji telefonu, odtwarzania muzyki i głównego menu.

Android Auto - nawigacja Google Android Auto - nawigacja Google Foto: Tomasz Okurowski / Auto Świat Connected Car

W trakcie jazdy można posłuchać muzyki z różnych aplikacji takich jak Spotify, TuneIn, Deezer, NPR One, Muzyka Google Play, Player FM i innych. Komunikaty głosowe powodują chwilowe wyciszenie odsłuchiwanego nagrania czy stacji radiowej. Działa to całkiem nieźle.

AndroidAuto - funkcje muzyki AndroidAuto - funkcje muzyki Foto: Tomasz Okurowski / Auto Świat Connected Car

W Android Auto dostępna jest również funkcja wykonywania połączeń. Rozmówcę możemy wybrać głosowo – wystarczy powiedzieć „zadzwoń do” i podać nazwę kontaktu. Funkcja rozpoznawania głosu działa na tyle dobrze, że pewnie mało kto będzie ręcznie wpisywał numer (jest taka możliwość).

Android Auto - funkcja telefonu Android Auto - funkcja telefonu Foto: Tomasz Okurowski / Auto Świat Connected Car
Poleć
Udostępnij
0
gazeta
W tym tygodniu w sprzedaży: Auto Świat 8/2018 już w sprzedaży, a w nim m.in. prezentacja nowej generacji Kii Ceed; pierwsza jazda nowym Audi A7 Sportback; porównanie SUV-ów z różnych stron świata; test Dacii Duster II; Hyundai Ioniq Electric w zimowych warunkach; raport - czy już czas na auta elektryczne w Polsce?; naprawiamy elektryczne szyby; poszukiwane kompakty z drugiej ręki; używane BMW serii 5 E39; nowa Toyota Land Cruiser na bezdrożach Namibii.
Czy chcesz skorzystać z Android Auto w swoim samochodzie?
Tak

85 %

Nie

15 %

Tak

Z kategoriiZobacz więcej »

Pokaż więcej